فرمانده پلیس قندوز: قلعه زال به دست گروه طالبان افتاد

حق نشر عکس .
Image caption در دو سال گذشته مرکز ولایت قندوز دو باره سقوط کرده و باعث آواره شده هزاران نفر شد (عکس آرشیوی)

فرمانده پلیس قندوز در شمال افغانستان تأیید کرده که نیروهای مسلح دولتی در نبرد با گروه طالبان، از منطقه قلعه زال عقب‌نشینی کرده‌اند.

ژنرال عبدالحمید حمیدی، روز شنبه (۱۶ ثور/اردیبهشت)، به بی‌بی‌سی گفت که این نیروها تا حدود یک‌ونیم کیلومتری مرکز ولسوالی (شهرستان) قلعه زال عقب‌نشینی کرده‌اند.

آقای حمیدی ضمن توصیف این عقب‌نشینی به عنوان رویدادی معمول در جنگ، تاکید کرد که نیروهای دولتی تصمیم دارند به زودی اقدام به پس‌گیری مرکز این ولسوالی کنند.

سقوط مرکز ولسوالی قلعه زال بر جلسه شنبه مجلس نمایندگان هم تاثیر گذاشت. یکی از نمایندگان مجلس دولت مرکزی و مقام‌های محلی قندوز را متهم به "بی‌توجهی" به وضعیت این منطقه کرد.

یکی از نمایندگان قندوز از عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، که خود هم از نمایندگان قندوز است، خواست که از دولت بخواهد که برای بهبود وضعیت امنیتی در قندوز توجه بیشتری کند.

آقای ابراهیمی در پاسخ به اظهارات او گفت که گروه طالبان در قلعه زال پیشروی کرده‌اند و در منطقه "خان‌آباد" این ولایت نیز جنگ شدیدی ادامه دارد و چند پاسگاه امنیتی در محاصره شورشیان است.

ولسوالی خان آباد در مسیر استراتژیک شاهراه کابل با دو ولایت تخار و بدخشان در شمال شرق افغانستان قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

Image caption برخی از مناطق ولایت قندوز از سالها پیش در کنترل گروه طالبان است

"دست به اقدامات عملی و فوری بزنند"

رئیس مجلس افزود که در این مورد با وزیر دفاع، وزیر داخله (کشور) و همچنین فرمانده ارتش در قندوز صحبت کرده است.

آقای ابراهیمی با این امیدواری که این مقام‌ها صدای او را از طریق پخش زنده می‌شنوند، گفت که دست به "اقدامات عملی و فوری" بزنند تا بار دیگر ولایت قندوز به دست گروه طالبان سقوط نکند.

مرکز ولایت قندوز در دو سال گذشته دو بار به دست گروه طالبان سقوط کرده و انتقادهای زیادی را علیه حکومت وحدت ملی و شیوه مدیریت جنگ با شورشیان برانگیخته است.

گزارش‌ها از ولایت قندوز حاکی از آن است که شماری از مناطق این ولایت از سال‌ها پیش تحت کنترل گروه طالبان است و تلاش‌های دولت برای بیرون راندن این گروه از این مناطق موفقیتی در پی نداشته است.

موضوعات مرتبط