وزیر انرژی افغانستان: با ۱.۳ میلیارد دلار پول برق وارداتی می‌شد برق داخلی تولید کرد

حق نشر عکس MEW
Image caption آقای عثمانی گفته که افغانستان به چهار هزار مگاوات برق نیاز دارد که تامین آن نیازمند پنج میلیارد دلار است

وزیر انرژی و آب افغانستان گفته که ااین کشور با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری که در ۱۴ سال گذشته صرف خرید برق وارداتی کرده، می‌شد صدها مگاوات برق در داخل افغانستان تولید کرد.

علی‌احمد عثمانی، روز شنبه (۱۶ ثور/اردیبهشت) گفت در حالی که افغانستان منابع کافی برای تولید انرژی برق دارد، از کشورهای همسایه برق وارد می‌کند.

وزیر انرژی افزود که با منابع موجود در افغانستان نه تنها می‌توان نیاز این کشور به انرژی برق را رفع، بلکه می‌توان به کشورهای همسایه نیز برق صادر کرد.

براساس برآورد او، با ۱.۳ میلیارد دلاری که افغانستان از ۲۰۰۳ صرف خرید انرژی برق از کشورهای همسایه کرده، امکان تولید ۶۰۰ تا ۱۳۰۰ مگاوات برق در داخل این کشور وجود داشته است.

به گفته آقای عثمانی، در حال حاضر، هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در افغانستان مصرف می‌شود که هزار و ۱۰۰ مگاوات آن وارداتی و بقیه آن از منابع داخلی تامین می‌شود.

وزیر انرژی افزود که این همه نیاز کشور به نیروی برق نیست، بلکه نیاز کشور در وضعیت موجود چهار هزار مگاوات برق است که تأمین آن به حدود پنج میلیارد دلار نیاز دارد.

در حال حاضر افغانستان شبکه سراسری برق ندارد. ۱۴ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور به شبکه اصلی برق دسترسی ندارد و کمبود برق رشد اقتصادی این کشور را هم با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

وزیر انرژی افغانستان افزود که به منظور تشویق صرفه‌جویی در مصرف انرژی در کشور، هفته جاری "هفته انرژی پایدار" نامیده شده است.

آقای عثمانی افزود که یکی از اهداف نامگذاری این هفته به این نام، جلب توجه سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در عرصه تولید برق از منابع تجدیدپذیر مانند خورشید، باد، منابع آبی کوچک و زباله است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کمبود برق و اختلاف بر سر منابع موجود باعث جنجال‌های سیاسی در افغانستان شده. در یک سال گذشته یک رشته تظاهرات اعتراضی در داخل و خارج از کشور به رهبری جنبش روشنایی سازمان‌دهی شده است

وزیر انرژی و آب افغانستان همچنین گفت که نمایشگاهی با نمایش دستاوردهای علمی و صنعتی در عرصه انرژی و زمینه‌سازی برای تبادل نظر متخصصان انرژی برگزار می‌شود و در پایان گزارشی به دولت ارائه خواهد شد.

در سال‌های اخیر قیمت برق در افغانستان در حال افزایش بوده که باعث خشم بسیاری از شهروندان شده، اما آقای عثمانی می‌گوید که دلیل این افزایش قیمت برق وارداتی، خرید آن به دلار و فروش آن به افغانی است.

کمبود برق و چگونگی توزیع برق موجود، به ویژه برق وارداتی باعث جنجال‌های گسترده سیاسی نیز در افغانستان شده است.

یکی از مثال‌های برجسته این جنجال‌ها، تعیین مسیر خط انتقال ۵۰۰ کیلوولت برق ترکمنستان است. در پی تصمیم دولت برای تغییر این خط از بامیان به گذرگاه سالنگ، معترضان این تصمیم را به چالش کشیدند و آن را "تبعیض‌آمیز" دانستند.

حاصل اعتراض‌های گسترده در این مورد به جریان افتادن جنبشی موسوم به "جنبش روشنایی" بود که برای کشیدن این خط از بامیان، یک رشته تظاهرات اعتراضی را در داخل و خارج افغانستان راه انداخته است.