وزیر امور خارجه ایران به کابل رفت

ظرف حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ظریف (چپ) گفته که امیدوار است دیدار او با مقام‌های افغان منجر به تأمین روابط استراتژیک بین افغانستان و ایران شود

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای دیدار با مقام‌های حکومت وحدت ملی افغانستان به کابل سفر کرده و گفته که هدف او ارتقای همکاری‌های هر دو کشور به همکاری‌های استراتژیک است.

آقای ظریف پیش از ظهر روز یکشنبه (۱۷ ثور/اردیبهشت) در کنفرانس مشترک خبری با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود شرکت کرد.

قرار است او با اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله رئیس اجرائی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، هم دیدار کند.

وزیر خارجه ایران گفته که امیدوار است این دیدارها زمینه‌ساز همکاری‌های استراتژیک بین این دو کشور همسایه شود.

آقای ظریف ضمن محکوم کردن رشته حملات اخیر به محلات مختلف در چند منطقه افغانستان، گفت که آتشی را که "بیگانگان" در منطقه برافروخته، سرانجام دامن خود آنها را هم خواهد گرفت، اما او از کشور خاصی در این مورد نام نبرد.

وزیر خارجه ایران افزود: "ما و افغانستان در یک منطقه بسیار خطرناک حضور داریم که این منطقه متاسفانه به دلیل حرکت های بیگانگان دستخوش اقدامات خشونتبار تروریستی و افراطگرایی شده است."

حق نشر عکس IRIB
Image caption بندر چابهار ایران. افغانستان امیدوار است که با ساخت این بندر به کمک ایران و هند بتواند گزینه دیگری در کنار بندر کراچی پاکستان برای دسترسی به دریا داشته باشد

او گفت: "کماکان تحرکاتی برای تقویت و خشونت افراطگرایی در این منطقه شکل می‌گیرد که حتماً به ضرر همه خواهد بود. همان طور که در گذشته شاهد بودیم، این ترور و خشونت و افراط محدود به منطقه نخواهد بود و دامنگیر کسانی خواهد شد که به این خشونت‌ها و افراط دامن زدند و با اقدامات خود باعث تشویق خشونت و گسترش افراط در منطقه ما شدند."

آقای ظریف تاکید کرد که ایران و افغانستان زمینه‌های همکاری زیادی دارد، از جمله مقابله با ترور، خشونت و تولید مواد مخدر و تأمین مالی تروریسم. او افزود که این همکاری‌ها به نفع مردم افغانستان، ایران و منطقه خواهد بود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همکاری در حوزه اقتصاد، ترانزیت و تقویت زیرساختهای افغانستان را از موضوع‌های مهم در روابط هر دو کشور خواند.

او همچنین یادآور شد که حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند و از جمله ۴۱۰ هزار دانش‌آموز و ۱۷ هزار دانشجوی افغان در ایران مشغول تحصیل هستند.

وزیر خارجه ایران از مهاجران افغان به عنوان "مهمان" یاد کرد و گفت ایران می‌تواند در زمینه قانونمندسازی مهاجران "غیرقانونی" افغان همکاری بیشتری داشته باشد.

آقای ظریف از حمایت دولت افغانستان از مواضع ایران در مجامع بین‌المللی تشکر کرد و گفت که ایران هم نقش سازنده‌ای در شکل‌گیری افغانستان جدید داشته و در مجامع بین‌المللی در راستای حمایت از افغانستان نقش مثبتی داشته و خواهد داشت.

مبارزه با تروریسم

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امر خارجه افغانستان، ضمن ضرورت همکاری اقتصادی بین ایران و افغانستان، گفت که افغانستان چهارمین شریک تجاری ایران است.

او امضای توافقنامه‌های ساخت خط آهن خواف-هرات و بندر ترانزیتی چابهار مثالی از همکاری‌های دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که چنین همکاری‌ها افزایش یابد.

آقای ربانی همچنین ضمن مبارزه مشترک با گروه طالبان و گروه دولت اسلامی، معروف به داعش، تاکید کرد که هر دو کشور باید در مبارزه با تروریسم هماهنگ باشند. او افزود که همه کشورهای اسلامی باید بدون تفکیک تروریستها به "خوب و بد" همکاری مشترک داشته باشند.

وزیر خارجه افغانستان گفت که به دنبال حمله تروریستی به پایگاه نظامی شاهین در مزارشریف در شمال افغانستان، مرزبانان ایرانی هدف حمله تروریستی قرار گرفتند.

آقای ربانی گفت که ریشه و محل سازمان‌دهی هر دو حمله "مشترک و خارج از مرزهای هر دو کشور ایران و افغانستان" بوده است، اما او از کشور خاصی در این مورد نام نبرد.

او تاکید کرد: "افغانستان باور دارد که اگر با آوردن فشار بر حامیان این گروه‌های تروریستی، مخفی‌گاه‌های آنها را در منطقه نابود نکنیم، شاهد امنیت پایدار نخواهیم بود."