خانه‌های دامنه‌های کوه شهر کابل رنگ می‌شود

رنگ آمیزی حق نشر عکس Getty Images
Image caption این کار چند سال قبل در مکزیک تجربه شده بود.

شهرداری کابل اعلام کرده که به منظور بهسازی مناطق شهری که خارج از برنامه‌ریزی شهری ساخته شده‌اند و همچنین زیباسازی شهر کابل، رنگ کردن خانه‌های دامنه کوه‌های شهر کابل از منطقه "جوی شیر" توسط اداره مستقل توسعه پایتخت شروع شده ‌است.

به گفته شهرداری کابل در مرحله اول به‌منظور زیبایی سیمای شهر و تشویق شهروندان به رنگ کردن، نقاشی دو هزار خانه در دامنه‌های کوه‌های منطقه "جوی شیر" در ناحیه دوم شهر کابل را آغاز کرده ‌است.

این کار توسط اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت با هماهنگی شهرداری کابل انجام می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption شهرداری کابل امیدوار است که با رنگ کردن این خانه‌ها چهره جدیدی به شهر کابل بدهد

براساس گفته شهرداری کابل، این خانه‌ها با رنگ‌های روشن سفید، نارنجی، سرخ، زرد و آبی رنگ خواهد شد. مردم محل نیز در این کار سهم دارند.

شهرداری کابل معتقد است که رنگ‌ها از نظر روانی، تاثیرات مثبتی روی مردم خواهد داشت و باعث آرامش روحی، زیبایی طبیعت و تشویق شهروندان برای زیباسازی شهر می‌شود.

حق نشر عکس CRIDA
Image caption اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت نیز اعلام کرده که این کار به منظور احساس مالکیت مردم و تجربه مناطق زیست متفاوت است

شهرداری کابل گفته که بعد از این ساکنان پایتخت شاهد رنگ کردن مناطق دیگر شهر کابل که در دامنه‌های کوه قرار دارد، خواهند بود.

اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت نیز اعلام کرده که این کار به منظور احساس مالکیت مردم و تجربه مناطق زیست متفاوت است.

Image caption رنگ مالی خانه‌ها از اول هفته شروع شده است

این اداره افزوده که مردم در بهسازی این مناطق گام به گام با دولت همکار بوده و در رنگ‌مالی خانه‌ها و بهسازی محیط زیست خود همکاری خواهند کرد.

الهام عمرهوتکی، رئیس عمومی اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت گفته که خانه‌های که در مناطق خارج از برنامه شهری ساخته شده‌اند، شامل برنامه‌های توسعه‌ای نشده‌اند.

او گفته است که با اجرای برنامه بهسازی مناطق خارج از برنامه شهری تلاش می‌شود که تسهیلات همانند مکتب، مراکز درمانی، ساخت راه پله برای رفت و آمد ساکنان مناطق دامنه‌های کوه‌ها ساخته و سایر امکانات زیست نیز فراهم می‌شود.

برنامه مشابه چند سال قبل توسط مردم شهری در مکزیک تجربه شد. ساکنان محلی دیوار خانه هایشان را به یک بوم نقاشی بزرگ تبدیل کردند. رنگ‌های سبز و بنفش و قرمز روی دیوارهای خاک گرفته شهر، بزرگترین نقاشی دیواری مکزیک را شکل داد. هدف از اجرای این برنامه شکستن رکورد نبود، بلکه آشتی دادن مردمی بود که فقر و ناامنی آنها را از هم دور کرده بود.

حق نشر عکس CRIDA
Image caption مشخص نشده که این کار چه مدت زمانی را در بر می‌گیرد

مطالب مرتبط