پیشنهاد اعزام سه‌هزار نیروی آمریکایی برای مبارزه با طالبان در افغانستان

بیش از ۸۰۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند حق نشر عکس AFP
Image caption ناتو در حال حاضر ۱۳۰۰۰ نیرو در افغانستان دارد که ۸۴۰۰ آن آمریکایی هستند

چند رسانه آمریکایی می‌‎گویند که برخی مقام‌های دولتی آن کشور خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در افغانستان شده‌اند.

بر اساس این طرح، که کلیات آن از جمله در روزنامه‌های آمریکایی واشنگتن پست و نیویورک تایمز منتشر شده، همچنین به فرماندهان آمریکایی در افغانستان اجازه داده خواهد شد تا رهبران طالبان را در افغانستان هدف حملات هوایی قرار دهند.

این طرح که با انگیزه کمک به پایان دادن به شورش طالبان در افغانستان تهیه شده، برای اجرا باید به تصویب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، برسد. هنوز منابع رسمی ایالات متحده در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا روز ٢٥ مه در نشست سران کشورهای عضو سازمان ناتو شرکت کند و انتظار می‌رود تا آن زمان، نظر خود نسبت به استراتژی ایالات متحده در جنگ افغانستان را مشخص کرده باشد.

حق نشر عکس PA

منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ناتو از بریتانیا خواسته است تعداد نیروهای خود در افغانستان را افزایش دهد. این اقدام بخشی از طرح افزایش نیروهای ناتو در افغانستان است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید بریتانیا به صورت منظم سهم خود را در ماموریت حمایت قاطع ناتو بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که نیازمندی‌های این ماموریت به درستی تأمین می‌شود.

بریتانیا در حال حاضر ۵۰۰ نیرو در افغانستان دارد که وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است.

به تصمیم دولت قبلی آمریکا، ماموریت رزمی نیروهای آن کشور علیه طالبان در افغانستان در سال ۲۰۱۴ تمام شد، اما نیروهای ویژه آمریکایی کمک به نیروهای افغان را ادامه داده‌اند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در ماه فبوری/فوریه سال جاری به کنگره آمریکا گفت که برای خروج از "بن‌بست" کنونی در جنگ افغانستان، به اعزام نیروی بیشتری نیاز است.

مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است وحضور شورشیان مخالف دولت در سایر مناطق مانع از اعمال کامل حاکمیت دولت بر تمامی خاک و جمعیت این کشور شده است.

جان نیکلسون اخیرا گفته بود که افغانستان برای اجرای موثر عملیات ضد تروریستی با کمبود نیروهای مشورت‌دهی و آموزش‌دهی ناتو مواجه است تا نیروهای دولتی افغانستان را در رده‌ها و سطوح‌ مختلف کمک کنند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا ماه گذشته (۲۴ آوریل) در یک کنفرانس خبری مشترک با ژنرال نیکلسون در کابل گفت سال ۲۰۱۷، سال پرچالش دیگری برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

آقای ماتیس همچنین تأکید کرد که کشورش "شانه‌به‌شانه" در کنار افغان‌ها می‌ایستد.

وزیر دفاع آمریکا شورشیان مسلح در افغانستان را "دشمن وحشی" خواند و گفت کارهایی که آنها می‌کنند، دلیل واضحی بر این است که آمریکا باید برای شکست آنان همکاری کند.