ناتو: در افغانستان نخواهیم جنگید

ناتو حق نشر عکس AFP
Image caption ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید این نهاد در حال بررسی درخواستی برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است و تأکید کرد که نیروهای ناتو به انجام عملیات‌ نظامی در افغانستان متوسل نمی‌شوند.

دبیرکال ناتو در دیدار با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت در مورد دامنه و مقیاس اعزام سربازان ناتو تا چند هفته دیگر تصمیم گرفته می‌شود.

قرار است که تصمیم نهایی در این مورد در ٢٥ می (حدود دو هفته دیگر) در جریان نشست ناتو در بروکسل گرفته شود.

منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ناتو از بریتانیا خواسته تعداد نیروهای خود در افغانستان را افزیش دهد. این اقدام بخشی از طرح افزایش نیروهای ناتو در افغانستان است.

گزارش‌ها حاکی است که نخست وزیر بریتانیا در نظر دارد حدود ۱۵۰ نیروی تازه نفس بریتانیایی به افغانستان بفرستد.

ناتو که در حال حاضر ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد، ماموریت رزمی خود را در ۱ جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ پایان داده، و پس از آن وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

حق نشر عکس PA
Image caption نیروهای بریتانیا در افغانستان

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید بریتانیا به صورت منظم سهم خود را در ماموریت حمایت قاطع ناتو بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که نیازمندی‌های این ماموریت به درستی تأمین شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در واکنش به این اظهارات گفته که او میخواهد که معضل افغانستان از طریق توافق صلح حل و فصل شود.

او افزود: "من مخالف فرستادن نیروهای بریتانیایی به افغانستان بودم و به این باورم که جنگ باید از طریق سیاسی حل و فصل شود. نیروهای بریتانیا در جنگ افغانستان رنج فراوانی را متحمل شدند."

بریتانیا در حال حاضر ۵۰۰ نیرو در افغانستان دارد که وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در ماه فبوری/فوریه سال جاری به کنگره آمریکا گفت که برای خروج از "بن‌بست" کنونی در جنگ افغانستان، به اعزام نیروی بیشتری نیاز است.

مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است وحضور شورشیان مخالف دولت در سایر مناطق مانع از اعمال کامل حاکمیت دولت بر تمامی خاک و جمعیت این کشور شده است.