مقام‌های محلی سرپل: هلی‌کوپترهای ناشناس برای نیروهای شورشی تجهیزات فراهم کرده‌‌اند

سرپل
Image caption ولایت سرپل از ولایت‌های ناامن افغانستان است

سخنگوی والی سرپل در شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که پنجشنبه گذشته، ۱۴ ثور (اردیبهشت) دو هلی‌کوپتر ناشناس در مناطق تحت کنترل گروه طالبان فرود آمده‌‌اند.

ذبیح الله امانی، گفت که این هلی‌کوپترها حوالی ساعت ۸ شب در منطقه "پشت باغ" ولسوالی صیاد که منطقه تحت کنترل گروه طالبان است، فرود آمدند.

او افزود که هر دو هلی‌کوپتر حدود ۱۰ الی ۱۲ دقیقه در این منطقه توقف و بعد در مسیر سرپل- شبرغان پرواز کرده‌اند.

آقای امانی مدعی است که "بدون تردید این هلیکوپترها نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان را تجهیز کرده‌اند."

او گفت که این هلی‌کوپترها "تجهیزات و جنگ افزار نظامی" در اختیار نیروهای مخالف دولت افغانستان قرار داده‌اند.

آقای امانی گفت که این نشست به این دلیل انجام شده که عملیات گسترده نیروهای امنیتی در این منطقه راه‌اندازی شده بود و نیروهای امنیتی افغانستان دستاوردهای زیادی درآنجا نیز داشتند.

مطالب بیشتر:

سخنگوی والی سرپل گفت که به دلیل تاریکی شب نیروهای امنیتی افغانستان که در محل مستقر بودند، قادر به شناسایی این هلی‌کوپترها نشدند.

او گفت که تحقیقات ادامه دارد تا مشخص شود که آیا این هلی‌کوپترها از نیروهای مسلح افغانستان بوده یا از کشورهای همسایه افغانستان.

نشر خبرهای درباره نشست هلی‌کوپترهای ناشناس در مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف دولت افغانستان بی‌سابقه نیست، چند سال قبل حاجی ظاهر قدیر، نائب اول پیشین مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه علنی این مجلس، از پرواز هلی‌کوپترهای ناشناس بر فراز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان شکایت کرد.

او گفت که این هلی‌کوپترها در مناطق مختلف ولایت ننگرهار به زمین می‌نشینند و وقتی از مسئولان درباره آنها پرسیده می‌شود، جواب این است که آنها اجاره‌ای هستند و به دلیل عوارض فنی نشست (فرود) می‌کنند.

آقای قدیر گفت: "امروز از اینجا اعلام می‌کنم و به افرادم می‌گویم که اگر این هواپیماها بار دیگر نشست کردند، (آنها را) هدف قرار دهند."

مطالب مرتبط