افغانستان وجود خودروی ارتش خود در عراق را رد کرد

رنجر حق نشر عکس Courtney Body
Image caption کورتنی بودی عکس این خودروی نظامی با آرم ارتش افغانستان را در عراق منتشر کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ‌گفته که هیچ خودرو یا نیروی نظامی افغانستان در خارج از این کشور حضور ندارند. فقط سربازانی در خارج از افغانستان حضور دارند که در حال آموزش هستند.

دولت وزیری، به بی‌بی‌سی گفت که وزارت دفاع افغانستان به درستی خبر "دیده شدن خودروی ارتش افغانستان درعراق یقین ندارد."

کورتنی بودی، خبرنگار آزاد که سال‌ها در افغانستان و عراق کار کرده، دو روز قبل، چهارشنبه ۲۰ ثور/اردیبهشت در صفحه فیسبوک خود با نشر یک تصویر از یک خودرو که آرم ارتش افغانستان بر آن نصب شده، نوشت: "با عبور از یک ایستگاه بازرسی در عراق وقتی که به طرف موصل می‌رفتم، در حال تماشای یک کاروان در حال عبور بودم که این رنجر(فورد) ارتش افغانستان را دیدم."

بعد از نشر این عکس کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان واکنش گسترده به این موضوع نشان دادند.

حق نشر عکس Courtney Body Instgram
Image caption کورتنی بودی، در انستاگرام و فیسبوک خود این عکس را پست کرده و نوشته که خودروی ارتش افغانستان را در عراق دیده است

یک کاربر نوشته: "رنجر با آرم اردوی/ارتش ملی افغانستان در جنگ موصل عراق، آیا کمک‌های که به عراق می‌شود، هم بنام افغانستان ختم می‌شود؟ سیگار کجاست؟"

تمام تجهیزات ارتش افغانستان به غیر از هلی‌کوپترها توسط آمریکا تامین می‌شود.

خانم بودی بعدا به وبسایت تاسک‌اندپرپوز ( taskandpurpose) گفته: "با دیدن این خودرو یکبار احساس کردم که باید ببینم در کجا هستم و این سوال برایم مطرح شد که چگونه ممکن است سرنوشت خودروی ارتش افغانستان به موصل عراق کشیده باشد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فساد اداری در افغانستان؛ 'سربازان ناموجود حقوق می‌گیرند'

بودی که شش سال را در افغانستان سپری کرده، می‌گوید آرم سه رنگ ارتش افغانستان را که در آن خودرو نصب بوده، بلافاصله تشخیص داده.

به گفته او سرنشینان این خودرو اعضای ارتش عراق بودند.

او گفته که شایعات هم از موجودات تجهیزات ارتش افغانستان در عراق شنیده است.

آرم ارتش افغانستان که شکل دایره‌ای پرچم سه رنگ افغانستان است، یکجا با شعار این ارتش که "خدا، کشور، وظیفه" است، همراه می‌باشد.

حق نشر عکس MOD
Image caption بودی که شش سال را در افغانستان سپری کرده، می‌گوید آرم سه رنگ ارتش افغانستان را که در آن خودرو نصب بوده، بلافاصله شناخته.

ولی دولت وزیری می‌گوید که بعد از انتقال این خودروها به داخل افغانستان آرم ارتش افغانستان بر آن نصب می‌شود.

او گفت که نظارت لازم بر وسایل و خودروهای ارتش افغانستان وجود دارد و انتقال خودرو ارتش افغانستان به خارج این کشور کاملا غیرممکن و این خبر نیز بی‌اساس است.

حق نشر عکس MOD
Image caption خورد روهای ارتش ملی افغانستان

قبلا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به 'سیگار' اعلام کرده بود که بخشی از اسلحه‌های که وزارت دفاع آمریکا به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کرده، ناپدید است.

براساس گزارش این نهاد شرکت‌های طرف قرارداد و نیروهای امنیتی افغان در این روند مقصر هستند.

سیگار افزوده بود که وزارت دفاع آمریکا با شرکتی آمریکایی به ارزش ۶۶۱.۳ میلیون دلار خریداری ۶۳۴ خودرو زرهی را قرارداد کرده بود که مفاد قرارداد شامل انتقال این خودروها به افغانستان، آموزش افراد ارتش ملی افغانستان، فراهم سازی قطعات یدکی و سایر موارد می‌شد.

بیشتر بخوانید:

+ سیگار: تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در ۲۰۱۶ افزایش یافت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگرانی از افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در گزارش بازسازی افغانستان

سیگار افزوده که از این تعداد خودرو زرهی، ۴۱۹ مورد به ارتش ملی افغانستان تحویل داده شده و شرکت طرف قرار داد به مفاد قرارداد عمل نکرده و خدمات بعد از فروش را نیز برای این نیروها فراهم نکرده است.

وزارت دفاع افغانستان همواره گفته که حاضر است از تمام خودروها حساب پس دهد.

مطالب مرتبط