شروع احداث شاهراهی که ولایت بدخشان را به تاجیکستان و چین وصل می‌کند

بدخشان

منبع تصویر، fb/drabdullahabdullah

توضیح تصویر،

شاهراه ترانزیتی بهارک-اشکاشم، بدخشان را به تاجیکستان و چین وصل می‌کند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، در سفر به ولایت بدخشان در شمال افغانستان ضمن بررسی اوضاع امنیتی، کار احداث شاهراه ترانزیتی بهارک - اشکاشم را افتتاح کرد که بدخشان را به تاجیکستان و چین وصل خواهد کرد.

این شاهراه که ۱۰۸ کیلومتر طول خواهد داشت، با هزینه ۹۸ میلیون دلار از سوی بانک انکشاف آسیایى تمویل می‌شود.

آقای عبدالله که امروز (شنبه، ۲۲ ثور/اردیبهشت) به بدخشان سفر کرده، با تأکید بر توسعه متوازن در افغانستان گفت: "بنای دولت بر این است تا در هر جای افغانستان که پروژه‌ای قابل اجرا باشد، آن را عملی کند".

ولایت بدخشان با زیربنای توسعه نیافته، بلایای طبیعی و عدم دسترسی بیشتر ساکنانش به خدمات بهداشت، آب آشامیدنی و انرژی، هنوز با موانع متعددی برای رشد اقتصادی و توسعه مواجه است.

منبع تصویر، fb/drabdullahabdullah

توضیح تصویر،

رئیس اجرایی عبدالله خواستار تصفیه بدخشان از حضور گروه‌های "تروریستی" شد

از سوی دیگر، نفوذ گروه طالبان در چند سال اخیر در این ولایت گسترش یافته است. در حال حاضر کنترل ولسوالی‌های یمگان و وردوج ولایت بدخشان در دست طالبان است.

آقای عبدالله در دیدار با نیروهای امنیتی، بر اهمیت تصفیه بدخشان از حضور گروه‌های "تروریستی خارجی و داخلی" تأکید کرد و گفت که نیروهای امنیتی در عملیات‌های اخیر "تلفات سنگینی" را بر گروه‌‌های شورشی وارد کرده‌اند.

رئیس اجرایی افغانستان همچنین از "اقدام به موقع" مسئولان امنیتی در راستای بازپس‌گیری ولسوالی زیباک ستایش کرد.

وزارت دفاع افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که ولسوالی زیباک ولایت بدخشان به تصرف دولت درآمده است. این ولسوالی، حدود دو هفته پیش از تصرف دولت خارج شده و به دست جنگجویان طالبان افتاده بود.

ولسوالی زیباک در ۱۲۰ کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان در مرز با پاکستان قرار دارد. این ولسوالی از مناطق امن بدخشان به شمار می‌رفت.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید که ولسوالی زیباک از ولسوالی‌های کلیدی این ولایت است که وضعیت امنیتی آن بر وضعیت ولسوالی‌های هم‌مرز با تاجیکستان از جمله اشکاشم، شغنان و واخان نیز تاثیر مستقیم دارد.