۶ مدال برنز، دستاورد افغانستان در چهارمین دوره رقابت‌های کشور اسلامی

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption چهارمین دوره رقابت‌های کشور های اسلامی با شرکت ۵۸ کشور اسلامی در ۲۱ رشتۀ ورزشی به میزبانی شهر باکو پایتخت آذربایجان از ۱۲ می آغاز شد و در تاریخ ۲۲ می به کار خود پایان داد

تیم ورزشی المپیک افغانستان که با مشکلات و چالش‌های فراوانی در چهارمین دوره رقابت‌های کشورهای اسلامی شرکت کرده بود با کسب ۶ مدال برنز در رشته‌های ووشو و زورخانه‌ای به کارش در این رقابت‌ها پایان داد.

کمیته ملی المپیک افغانستان برای اعزام ورزشکاران افغانستان به این مسابقات با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرد. بی‌توجهی دولت در خصوص پرداخت هزینه سفر و اقامت ورزشکاران در باکو، کمیته ملی المپیک و ورزشکاران را مجبور ساخت تا آنان با هزینه‌های شخصی شان عازم این رقابت‌ها شوند. اما با این حال ۴۰ ورزشکار از ۸ رشته در این مسابقات به نمایندگی از افغانستان حضور یافته بودند.

افغانستان در رشته‌های تکواندو، کاراته، کشتی آزاد، ورزش های زورخانه‌ای، جودو، اتلتیک، ووشو و شنا در این مسابقات شرکت کرده بود. گفتنی است که کاروان ورزشی افغانستان پس از ۱۲ سال و سه دوره غیبت در مسابقات کشورهای اسلامی حضور یافته بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسابقه عبدالباسط وحیدی با رقیب ایرانی‌اش

کاراته

تیم ورزشی افغانستان در چهارمین دوره رقابت‌های کشورهای اسلامی کارش را در رشته کاراته یک روز پس از افتتاحیه رقابت‌ها آغاز کرد.

تنها نماینده این رشته برای افغانستان عبدالباسط وحیدی در وزن ۶۰ کیلوگرم بود که در همان مبارزه اولش به کارش در این رقابت ها پایان داد. وحیدی که در دور اول مسابقات استراحت کرده بود در جدال دومش در مقابل امیر مهدی زاده از ایران در ۴۰ ثانیه پایانی مسابقه با نتیجه ۸ بر ۰ شکست خورد و از رقابت ها کنار فت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شنا

شنا

در رشته شنا، محمد ابراهیم رجبی تنها نماینده افغانستان در مسابقات بود.

رجبی در مجموع با ثبت زمانی ۲۶ ثانیه و ۷۸ صدم ثانیه در ۵۰ متر آزاد و ۲۹ ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه در٥٠ متر پروانه، مقام ششم در گروه و هفدهم در مجموع تیم ها را کسب کرد. وی همچنین با کسب این مقام در بخش ریزرف شناگران در مرحله نیمه نهائی نیز قرار گرفت، اما در این مرحله حضور پیدا نکرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وحید الله یوسفری با رقیب ترکیه‌ای‌اش

جودو

در قمست جودو افغانستان با دو نماینده در مسابقات ظاهر شد که هر دو مغلوب حریفان ترکی خود شدند. در وزن ۸۱ کیلوگرم وحید الله یوسفری در نخستین رقابتش در مقابل حریفی از کشور ترکیه شکست خورد و از مسابقات کنار رفت. در وزن ۱۰۰ کیلوگرم نیز، محمد الحق محمدی دیگر جودو کار افغانستان در مقابل حریف دیگری از کشور ترکیه رقابت را واگذار کرد و شانس صعود به دور بعدی را از دست داد.

اتلتیک (دو و میدانی)

در این رشته افغانستان دو نماینده در قسمت دوش ۱۰۰ متر و پرتاب وزنه ( معلولین ) داشت.

در بخش دوش ۱۰۰ متر، کیمیا یوسفی دونده افغانستان با وجودی که مدال نگرفت، اما با درخشش خوبش رکورد این ماده را در سطح کشور را جابه جاکرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیمیا یوسفی

کیمیا یوسفی در میان ۲۶ شرکت کننده در جایگاه ۲۵ ایستاد، اما توانست با ثبت زمان ۱۳ ثانیه و ۹۴ صدم ثانیه، رکورد ملی این رشته را که خودش در المپیک ریو ۲۰۱۶ برزیل ثبت کرده بود را جابه جا کند. یوسفی رکورد قبلی افغانستان که توسط روبینا جلالی با ۱۴ ثانیه و ۱۴ صدم ثانیه در المپیک پکن ثبت شده بود را با ثبت زمان ۱۴ ثانیه و ۲ صدم ثانیه تقویت کرده بود و حالا با ثبت نمودن ۱۳ ثانیه و ۹۴ صدم ثانیه در این مسابقات باز هم تاریخ ساز شد تا همچنان بهترین دوندۀ تاریخ ورزش افغانستان در بخش مادۀ ۱۰۰ متری بانوان باشد.

تکواندو

در رشته تکواندو که افغانستان بیشترین شانس کسب مدال را داشت، هیچ مدالی توسط تکواندو کاران سرشناس افغانستان در عین ناباوری به دست نیامد.

در روز نخست رقابت های تکواندو در وزن منفی ۵۴ کیلوگرم، محسن رضایی از به مصاف حریفی از کشور ترکیه رفت که با وجود درخشش در سه روند اول با با نتیجه نزدیک ۱۷ بر ۱۶ مغلوب حریفش شد و از کسب مدال در این رقابتها باز ماند. دیگر نماینده افغانستان محمود حیدری نیز در مقابل حریفی دیگر از ترکیه با نتیجۀ ۱۷ بر ۱۰ مغلوب شد و از مسابقات کنار رفت.

اما در روز دوم و در وزن ۶۸ کیلوگرم روح الله نیکپا دارندۀ دو مدال برنز المپیک پکن و لندن در نخستین مبارزه اش مقابل حریف ترکمنستانی اش به برتری رسید، اما در مسابقه دوم مسابقه را به آیکان تقی زاده تکواندو کار سر شناس آذربایجان واگذر کرد و نتوانست جواز حضور در نیمه نهایی را کسب کند. حذف تکواندو کار نام آشنا و پرچم دار کاروان ورزشی افغانستان از این مسابقات از اتفاقات غیر منتظره نماینده گان افغانستان بود.

حق نشر عکس Getty Images

دیگر نماینده افغانستان در رشته تکواندو، کفایت الله غیاثی بود. غیاثی که در وزن ۸۰ کیلوگرم حریف نیجریه ای خود را در دیدار نخست ده اخطار کرده بود و راهی مسابقه دوم شده بود در دیدار دومش با نتیجه ۱۶ بر ۱۰ از تکواندو کار ترکیه، یونس ساری شکست خورد و شانس صعود به دور بعدی را از دست داد.

در وزن ۴۹ کیلوگرم نیز سمیه غلامی تنها دختر تکواندو کار تیم ملی افغانستان بود که در نخستین دیدارش مقابل حریفی از کشور قزاقستان شکست خورد و حذف شد.

در روز پایانی رقابت های تکواندو نیز، دو نماینده دیگر افغانستان، شریف مرادی و حکمت الله نورانی در مقابل حریفانی از ترکیه و اردن شکست خوردند تا تیم ۷ نفری تکواندوی افغانستان از رسیدن به مدال در این رقابت ها بازبماند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملک جان سدید در مقابل رقیب آذربایجانی اش

کشتی آزاد

در رشته کشتی نیز تیم ورزشی افغانستان با سه نماینده در مسابقات حاضر شده بود. ملک جان سدید، احمد احمدی و مشتاق.

در روز نخست رقابتهای کشتی آزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم، ملک جان سدید در اولین دیدارش در مقابل حریف قطری و در دومین مسابقه نیز مقابل حریف عراقی به برتری رسید و راهی مرحله نیمه نهایی مسابقات شد. وی که میتوانست با پیروزی در مقابل حریف آذربایجانی اش، مدال نقره اش را قطعی کند، مقابل این کشتی گیر سرشناس مغلوب شد و راهی دیدار شانس مجدد برای کسب مدال برنز رقابت ها شد. در این مسابقه نیز ملک جان سدید با حساب ۱ بر ۰ در مقابل کشتی گیری از کشور گینه شکست خورد و فرصت طلایی کسب مدال برای کاروان ورزشی افغانستان را از دست داد.

دیگر نماینده افغانستان در کشتی آزاد احمد احمدی بود که در وزن ۸۶ کیلوگرم در نخستین مبارزه اش مقابل حریف قزاقستانی اش شکست خورد و حذف شد.

دیگر کشتی گیر مشتاق نیز در وزن ۷۰ کیلوگرام از حریف قرغیزستانی اش باخت و نتوانست که به مرحلۀ بعدی صعود کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption احمد ذاکر بخشی (چپ) در مقابل حریف اذربایجانی خود

وشوو

تیم ملی وشو افغانستان نیز با ۴ سانداکار، عبدالرزاق رضایی در وزن ۴۸، احمد معراج عاجز در وزن ۶۰، احمد ذاکر بخشی در وزن ۷۰ و محمد کریم فقیری در وزن ۵۶ عازم رقابت‌ها شده بود که در نهایت با کسب یک مدال برنز به کارش پایان داد.

روز نخست رقابت های وشوو برای افغانستان خوش یمن بود، زیرا نخستین نماینده افغانستان با پیروزی در مقابل حریف ترکمستانش اش، کاروان ورزشی افغانستان را صاحب مدال کرد. عبدالرزاق رضایی با شکست بایرامیرات بابایف از ترکمنستان مدال موفق به کسب نخستین مدال برای افغانستان شد. رضایی که در مرحله نیمه نهایی رقابت ها میتوانست ضمن قعطی کردن مدال نقره اش در آستانه کسب مدال طلا نیز قرار بگیرد، مسابقه را به محمد دیمیرسی از ترکیه واگذار کرد به مدال برنزش قناعت کرد.

سایر نماینده گان ووشوی افغانستان نیز با قبولی شکست در رقابت های نخست شان از رقابت ها کنار رفتند. در وزن ۶۰ کیلوگرم احمد معراج عاجز در مقابل عبدالصوفیان از اندونزی، در وزن ۷۰ کیلوگرم احمد ذاکر بخشی در مصاف با وگور کرموف آذربایجانی و در وزن ۵۶ کیلوگرم محمد کریم فقیری مقابل آوازبیک امان بیکوف قرغیزستانی شکست خوردند و به کار خود در این مسابقات پایان دادند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زورخانه‌ای

زورخانه‌ای

تیم زورخانه ای افغانستان نیز همان طور که انتظار میرفت موفق به کسب مدال در این مسابقات شد. ورزشکاران زورخانه ای افغانستان با ترکیبی ۶ نفره در این مسابقات شرکت کرده بودند.

مشتاق حسن شریفی، مصطفی نورستانی، احمد صمیم نیازی، احمد شکیب عطایی، توریالی میرزاده و حکیم الله بیگ زاده نماینده گان افغانستان در رشته تیمی و انفرادی زورخانه‌ای بودند.

رقابت‌های زورخانه‌ای در بخش تیمی با برتری تیم ملی زورخانه ای افغانستان مقابل حریفانی از تاجیکستان، بنگلادش، قرغیزستان، توگو، پاکستان، اوگاناندا و عراق همراه بود که در نهایت تیم ملی زورخانه ای افغانستان در اجرای حرکات تیمی، پس از تیم های ایران و آذربایجان میزبان، صاحب مدال برنز رقابت ها شد.

در قسمت انفرادی نیز افغانستان خوش درخشید و موفق به کسب ۴ مدال برنز در این رشته شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مصطفی نورستانی (راست)

حکیم الله بیگزاده نیز با شکست ورزشکاران پاکستان، تاجیکستان، اوگاندا و قرغیزستان موفق به کسب مدال برنز برای افغانستان شد.

در بخش میل بازی نیز احمد شکیب عطایی، در بخش چرخ سرعتی مشتاق حسن شریفی، در قسمت چرخ چمنی نیز مصطفی نورستانی موفق به کسب مدال برنز برای کاروان ورزشی افغانستان در مسابقات انفرادی زورخانه ای شدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد میربت‌زی از افغانستان در حین اشتراک در مسابقه پرتاب دیسک

با این حال کاروان ورزشی افغانستان هر چند با سختی های فراوانی خود را به این مسابقات رسانده بود، اما در نهایت با کسب ۶ مدال برنز در رشته های ووشو و زورخانه‌ای به کارش در این مسابقات پایان داد.

آخرین بار افغانستان ۱۲ سال پیش در رقابت های کشورهای اسلامی شرکت کرده بود که تنها با یک مدال برنز نثار احمد بهاوی در رشته تکواندو، مسابقات را ترک کرده بود. هر چند رشته تکواندو که به روی آن حساب زیاد میشد، نتوانست برای تیم ورزشی افغانستان مدالی کسب کند.

چهارمین دوره رقابت‌های کشور های اسلامی با شرکت ۵۸ کشور اسلامی در ۲۱ رشتۀ ورزشی به میزبانی شهر باکو پایتخت آذربایجان از ۱۲ می آغاز شد و در تاریخ ۲۲ می به کار خود پایان داد.

موضوعات مرتبط