۱۰ غیرنظامی در انفجار بمب کنار جاده‌ای در هرات کشته شدند

هرات حق نشر عکس .
Image caption این انفجار در روستای شیرزاد ولسوالی/شهرستان ادرسکن در هرات رخ داده است

مقام‌های محلی در هرات می‌گویند در انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در مربوطات ولسوالی/شهرستان ادرسکن در هرات ۱۰ غیرنظامی کشته و ۶ نفر دیگر زخمی شدند.

این رویداد امروز جمعه (۵ جوزا/خرداد) در روستای شیرزاد که بین ولسوالی‌های ادرسکن و فرسی در هرات واقع است، رخ داده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت این غیرنظامیان زمانی کشته و زخمی شدند که موتر/خودرو حامل آنان در مسیر ادرسکن - غور در حرکت بود.

او گفت چند نفر از کشته‌شدگان زن هستند. زخمی‌ها به شفاخانه هرات منتقل شده‌اند و وضعیت برخی از آنان نگران‌کننده خوانده شده است.

مطالب بیشتر:

محمد آصف رحیمی، والی هرات هم با انتشار خبرنامه‌ای گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا در شناسایی، دستگیری و مجازات عاملان این رویداد اقدام فوری کنند.

در خبرنامه همچنین ادعا شده که "بر اساس گزارش مسئولان امنیتی" این بمب از سوی گروه طالبان کارگذاری شده بود.

اما هیچ گروهی تا هنوز مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

محمد قاضی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان می‌گوید ادرسکن، یک ولسوالی ناآرام در جنوب هرات است و منطقه "شیرزاد" روز گذشته هم شاهد درگیری میان نیروهای دولت و مخالفان آن بوده است.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آمار تلفات غیرنظامیانی که در انفجار بمب‌های دست‌ساز در افغانستان کشته یا زخمی شده اند. منبع: یوناما

براساس آمار دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، که تلفات غیرنظامیان را در افغانستان ثبت می‌کند، در سال ۲۰۱۶ میلادی از ۳۴۹۸ قربانی غیرنظامی جنگ ۷۰۰ نفر آنها در اثر انفجار بمب‌های دست‌ساز کشته شدند.

همچنین براساس گزارش سه ماه نخست سال جاری میلادی این دفتر، از ۷۱۵ غیرنظامی که در این مدت کشته شدند، ۱۲۶ نفر آنها در انفجار بمب‌های دست‌ساز جان خود را از دست دادند.

یوناما انواع بمب‌های دست‌ساز را دومین سلاح مرگباری دانسته که عمدتاً از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد و عامل کارگذاری آن عناصر مسلح مخالف دولت هستند.