افسران پلیس مشمول پرونده منع فرود هواپیما در بامیان به دادستانی معرفی می‌شوند

کام ایر
Image caption شرکت کام ایر در پی منع هواپیمایش در بامیان، پروازهای خود به این ولایت را متوقف کرده است

وزارت داخله (کشور) افغانستان گفته که سه مقام امنیتی بامیان را به اتهام دست داشتن در منع فرود یک هواپیما به دادستان کل کشور معرفی می‌کند.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت روز شنبه (۶ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت که مسئول امنیت پلیس بامیان، مسئول امنیتی 'فرودگاه شهید مزاری ' بامیان و مسئول حوزه اول امنیتی این شهر از بامیان به کابل منتقل شده‌اند.

وزارت داخله پیشتر اعلام کرده که این افسران پلیس تحت نظارت قرار گرفته‌اند و وظایف‌شان به حالت تعلیق درآمده است.

مسئول امنیت ولایت بامیان در سلسله‌مراتب ساختار تشکیلات پلیس، فرد درجه دوم پس از فرمانده پلیس شمرده می‌شود. معرفی او به دادستانی کل بیانگر آن است که وزارت داخله در پیگیری پرونده منع فرود هواپیمای کام ایر جدی است.

سخنگوی وزارت داخله گفته که روز شنبه اطلاعات لازم برای ارسال این پرونده به دادستانی کل تکمیل و فردا برای تحقیق قضائی به این نهاد فرستاده می‌شود.

شرکت خصوصی هواپیمایی کام‌ایر گفته که یک هواپیمای کوچک این شرکت سه‌شنبه گذشته (۲ جوزا/خرداد) از کابل به مقصد بامیان پرواز کرد، اما به دلیل تجمع هواداران عبدالرحمان شهیدانی، نماینده بامیان در پارلمان در روی خط پرواز فرودگاه این ولایت نتوانست فرود آید.

به گفته مسئولان این شرکت، آقای شهیدانی بلیط داشت، اما این پرواز را از دست داده بود، ولی هواداران او در واکنش به این امر، باند فرودگاه شهید مزاری را بستند. شرکت کام ایر گفته که هواپیما به کابل بازگشت تا این نماینده مجلس را ببرد.

Image caption بامیان فرودگاه کوچکی دارد که هواپیماهای کوچک می‎توانند در آن نشست و پرواز کنند. در حالی که راه‌های زمینی منتهی به بامیان ناامن است، این فرودگاه غنیمتی دانسته می‌شود

آقای شهیدانی خود گفته که در منع فرود هواپیما در فرودگاه شهید مزاری دست ندارد و به دلیل این که کام ایر در پرواز اول او را به بامیان نبرده، در تماس با مقام‌های دولتی اعتراض کرده است.

مقام‌های امنیتی درباره خود آقای شهیدانی اظهار نظری نکرده‌اند، اما کبیر رنجبر، نماینده پیشین مجلس و حقوقدان می‌گوید اگر ثابت شود که آقای شهیدانی در منع فرود هواپیمای حامل ۳۰ مسافر دست داشته، نهادهای قضایی می‌توانند او را بازداشت کنند و بعد به مجلس اطلاع دهند.

نمایندگان مجلس براساس قانون مصونیت پارلمانی دارند که شامل مصونیت قضایی هم می‌شود، اما اگر یک عضو مجلس مرتکب جرم مشهودی شود، نهادهایی قضایی می‌توانند پیش از اطلاع مجلس او را بازداشت کنند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس هفته گذشته گفت که هنوز اطلاع دقیقی ندارد که چه کسی مانع فرود هواپیما شده، اما گر نماینده مجلس مرتکب این کار شده باشد، کار خلاف قانون کرده است. او تاکید کرد که نمایندگان مجلس نباید از نفوذ و اختیارات "سوء استفاده" کنند.

از سوی دیگر، مسئولان اداره هوانوردی افغانستان گفته‌اند که خود را مکلف می‌دانند که پروازها را ایمن کنند و امیدوارند پرواز کابل-بامیان هم به زودی از سر گرفته شود.

شرکت کام ایر در پی این رویداد اعلام کرد تا زمانی که مسئولان دولتی مصونیت پرواز به این ولایت را تامین نکرده‌اند، پروازهای خود به بامیان را معلق می‌کنند.