در انفجار مرگبار کابل ۹۰ نفر کشته شدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تصاویری از کابل بعد از انفجار

بامداد چهارشنبه، ۱۰ جوزا/خرداد انفجار شدیدی مرکز شهر کابل پایتخت افغانستان را لرزاند.

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان آمار کشته‌شدگان تا این لحظه را بیش از ۹۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۴۶۱ تن گزارش کرده است. زخمی‌های این انفجار به بیمارستان‌ها منتقل شده‌ و تحت درمان قرار گرفته‌اند. تعدادی زن و کودک در میان آسیب دیدگان این انفجار هستند. محمد نذیر، از کارکنان دفتر بی‌بی‌سی در کابل در میان کشته‌شدگان و چهار کارمند دیگر این دفتر از جمله زخمی‌های این انفجار هستند.

انفجار به حدی مهیب بود که باعث ایجاد حفره ای بزرگ در زمین شد.

این انفجار در منطقه‌ای از شهر کابل روی داده که کاخ ریاست جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع است. سفارت آلمان در کابل که در نزدیکی محل رویداد قرار دارد، از کشته شدن یک مامور امنیتی و زخمی شدن چند کارمند این سفارت خبر داد.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در گفتگویی تلفنی با رهبر افغانستان این حادثه را تسلیت گفته است.

مقامات بیمارستانی از مردم خواسته‌اند برای اهداء خون به مراکز درمانی مراجعه کنند.

پیشتر، نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله/کشور شمار تلفات را بیش از پنجاه کشته و زخمی اعلام کرده بود اما با روشن شدن وضعیت، آمار قربانیان افزایش یافته است. آقای دانش گفته است که احتمالا بمب در یک تانکر آب یا تانکر تخلیه فاضلاب جاسازی شده بود.

پس از وقوع انفجار، دود غلیظی آسمان محل انفجار را فرا گرفت.

در این انفجار، به چندین دستگاه خودرو و همچنین ساختمان‌های واقع تا چند صد متری یک محل انفجار آسیب رسیده است. خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گفته است که شدت انفجار باعث خرد شدن شیشه‌های ساختمان دفتر نمایندگی این خبرگزاری در کابل شده است. خبرگزاری‌های ایرانی همچنین از آسیب گسترده به سفارت و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی در کابل خبر داده‌اند. و خبرگزاری تسنیم تصاویری از تخریب اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی را منتشر کرده است. سفارتخانه‌های فرانسه، چین، بلغارستان و ترکیه نیز از خسارت به ساختمان‌های خود خبر داده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار در کابل ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته و خسارات فراوانی به بار آورده است

گزارش‌های تصاویری حاکی از تلاش ماموران امدادرسانی و مردم عادی برای انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی است. ماموران امنیتی منطقه انفجار را به روی رفت و آمد مسدود کرده‌اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در بیانیه‌ای این حمله را که در پنجمین روز ماه رمضان روی داده به شدت محکوم کرده و به مسئولان دولتی دستور داده است به زخمی‌های حادثه رسیدگی شود.

در بیانیه دفتر رئیس جمهوری افغانستان آمده است که "دشمنان افغانستان یکبار دیگر با انجام حمله تروریستی در یکی از محلات مزدحم شهر کابل در منطقه وزیر محمد اکبرخان، آرامش مردم روزه دار را گرفتند و دست به جنایت بزرگ زدند." این بیانیه می افزاید: "گروه‌های تروریستی که با شعار اسلام، دست به کشتار بی‌رحمانه مردم و جنایت جنگی می زنند، هیچ آگاهی از آموزه های دینی ندارند." در ادامه این بیانیه آمده است: "ما انتظار داریم تا کشورهای جهان به خصوص کشورهای اسلامی علیه منابع، پایگاه و حامیان این گروه‌های تروریستی بیش از گذشته اِعمال فشار نموده و اجازه ندهند تا از تروریسم به حیث ابزار سیاسی علیه کشورها استفاده شود."

در بیانیه‌ دفتر "حمایت قاطع" ناتو در افغانستان آمده است که نیروهای امنیتی موفق شدند مانع از ورود خودرو بمب‌گذاری شده به "منطقه سبز" شدند. این منطقه محل استقرار تعدادی از سفارتخانه‌های خارجی و دفتر این نیروها و دفاتر نهادهای خارجی است.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگویی تلفنی با آقای غنی مصیبت را به خانواده های قربانیان تسلیت گفته است.

در این بیانیه آمده است که آقای ترامپ این حمله را که "در ماه مقدس رمضان روی داد محکوم کرد، حمله ای که ماهیت وحشیانه تروریست هایی که دشمن همه مردمان متمدن هستند را نشان می دهد."

او همچنین از شجاعت امدادگران افغان و تلاش های نیروهای امنیتی این کشور تمجید کرد.

در این بیانیه آمده است: "سفارت ایالات متحده برای کمک رسانی به قربانیان و همچنین کمک به دولت وحدت ملی برای تعقیب مسببان این حمله جنایتکارانه با شرکای افغان و ائتلاف کار می کند."

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه ای که عصر چهارشنبه منتشر شد ضمن ابراز همدردی عمیق با خانواده قربانیان و زخمی های حادثه گفت: "تعهد آمریکا نسبت به افغانستان در مقابل این عمل پوچ و بزدلانه تزلزل ناپذیر است."

"ایالات متحده در کنار دولت و مردم افغانستان می ایستد و همچنان از تلاش های آنها برای رسیدن به صلح، امنیت و رفاه برای کشورشان حمایت می کند."

پیشتر ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان از نیروهای امنیتی افغانستان تمجید کرد که مانع ورود کامیون حاوی مواد منفجره به منطقه سبز کابل شده اند.

او نوشت: "این حمله نشان دهنده بی ملاحظگی کامل برای جان غیرنظامیان است و ماهیت وحشیانه دشمنی که مردم افغانستان با آن روبرو هستند را فاش می کند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تصویری از حمله خونین امروز کابل

هنوز کسی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

معمولا گروه طالبان مسئول اینگونه حملات در افغانستان شناخته می‌شده اما پس از وقوع انفجار صبح چهارشنبه، یک سخنگوی این گروه به خبرگزاری رویترز گفت که "مشغول گردآوری اطلاعات" در مورد این انفجار است. ساعاتی بعد، این گروه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در این انفجار دخالتی نداشته و آن را محکوم می‌داند.

علاوه بر طالبان، گروه‌های دیگری از جمله گروه دولت اسلامی - داعش - در افغانستان فعالیت دارند. این گروه‌ها مرتکب عملیات خشونت آمیز در افغانستان شده و مسئولیت آن را نیز برعهده گرفته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منطقه انفجار به روی رفت و آمد بسته شده است
حق نشر عکس Getty Images
Image caption محل انفجار کابل
حق نشر عکس SHAH MARAI/GETTY
Image caption در پی انفجار دود غلیظی برخاست
حق نشر عکس SHAH MARAI/GETTY
Image caption محل انفجار
حق نشر عکس Getty Images
Image caption محله نزدیک محل انفجار
حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتقال زخمی‌ها
حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتقال زخمی انفجار
حق نشر عکس WAKIL KOHSAR/Getty
Image caption انتقال زخمی‌ها
حق نشر عکس EPA
Image caption امدادرسانان در محل انفجار
حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقال خودرو آسیب دیده
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption تصاویری از تخریب اقامتگاه سفیر ایران در کابل - توئیتر خبرگزاری تسنیم
حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار در کابل
حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقال خودرو آسیب دیده

موضوعات مرتبط