واکنش‌های داخلی و خارجی به حمله خونین کابل

حمله به کابل

منبع تصویر، Reuters

حمله مرگبار کابل که تا هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن‌را به عهده نگرفته است، با محکومیت گسترده در داخل و خارج افغانستان مواجه شده است.

مسئولان وزارت صحت/بهداشت افغانستان آمار کشته‌شدگان تا این لحظه را بیش از ۸۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۳۰۰ تن گزارش کرده‌اند. این انفجار در منطقه‌ای از شهر روی داده که کاخ ریاست جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع است.

سازمان عفو بین‌الملل حمله به کابل را تلاش عمدی برای کشتن غیرنظامیان خوانده و گفته دولت افغانستان هم نتوانسته که از زندگی مردم افغانستان حفاظت کند. این سازمان با انتشار خبرنامه‌ای گفته است: "باید در این مورد تحقیق بی‌طرفانه، مستقل، شفاف و موثر انجام شود. عاملان این حادثه باید محاکمه شوند."

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان، این حمله را شدیدا محکوم کرده و گفته است که "تروریستان حتی در ماه مبارک رمضان که ماه‌خیر، برکت و عبادت است از قتل و کشتار مردم بی گناه ما دست بر نمی‌دارند".

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان، نیز در بیانیه‌ای حمله به کابل را یک عمل "بزدلانه و به دور از انسانیت" خوانده و گفته است نیروهای امنیتی افغانستان با تمام توان و قوت به مرتکبین آن پاسخ جدی خواهند داد.

گروه طالبان در واکنش به حمله مرگبار کابل گفته است که این رویداد هیچ ربطی با این گروه ندارد. در بیانیه‌ای که از سوی گروه طالبان به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده است که این گروه انجام هر نوع "حمله، تخریب و انفجاری" که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند، را نکوهش می‌کند.

منبع تصویر، Reuters

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، نیز این رویداد را محکوم کرده و گفته که ناتو در امر مبارزه علیه تروریسم همکار افغانستان است. ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم این حمله گفته است که این رویداد نشانگر "دورویی" دشمن مردم افغانستان است که ظاهر مدعی است که تنها نیروهای امنیتی افغانستان را هدف قرار م‌ دهد، در حالیکه به کشتار مردم غیرنظامی ادامه می‌دهد.

سفارت آمریکا هچنین این حمله را "شرم آور و هولناک" خوانده و گفته است که انجام چنین حملاتی نشان می‌دهد که "تروریست‌ها" هیچ ارزشی برای زندگی انسان‌ها قائل نبوده و شدیدا مخالف تأمین صلح در افغانستان هستند.

سفارت آلمان در کابل در بیانیه‌ای نوشته که: "ما قویا حمله به کابل که غیرنظامیان بی‌گناه را هدف قرار داد، محکوم می‌کنیم." در این حمله یک محافظ سفارت آلمان کشته و شماری از کارمندان سفارت زخمی شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن محکوم کردن حمله انتحاری کابل با دولت و ملت افغانستان ابراز همدردی کرد و گفت:‌ "حملات تروریستی در هر کجا و از جانب هر گروه و تحت هر بهانه‌ای، اقدامی سبعانه، مذوم و مردود است."

منبع تصویر، Reuters

وزارت امور خارجه پاکستان نیز حمله مرگبار کابل را تسلیت گفت. در بخشی بیانیه‌ای این وزارت آمده است که "پاکستان خود قربانی تروریسم است و درد و ناراحتی که این حوادث بر مردم و جامعه بر جای می گذارد را می‌فهمد."

نارندرا مودی، نخست‌وزیر در توییتر خود ضمن محکوم کردن حمله خونین کابل نوشته که هند در مبارزه با همه اشکال تروریسم در کنار افغانستان است. نخست‌وزیر تأکید کرد که قوه‌های حامی تروریسم باید سرکوب شوند.

از سوی دیگر، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز حمله خونین کابل را محکوم کرد و آن را "منزجر کننده" خواند. در بیانیه‌ای پاپ فرانسیس آمده است که "او از درگاه خداوند متعال برای کشته‌شدگان رویداد کابل طلب مغفرت می‌کند و به مردم افغانستان اطمینان میدهد که برای تأمین صلح در افغانستان به دعای خود ادامه می‌دهد".

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی افغانستان، در فیسبوکش نوشته "که هر آن کس که بعد از دیدن این تصاویر بازهم بر ضد طالب فعالیت نمی‌کند و یا به آنهاییکه طالب را برادر می‌گویند، لعنت و نفرین نمی‌فرستد بداند که وجدانش سیاه شده است و دیگر عضو خانواده بشری این شهر نیست".

رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیتی ملی، ضمنی نکوهش این حمله، تأکید کرده هر آن که به دشمن افغانستان ترحم دارد، در حقیقت هم دست دشمن و دشمن مردم افغانستان است. او از دولت افغانستان خواسته است افرادی را که "به جرم آدم‌کشى و قتل مردم بی‌گناه و نیروهای امنیتی افغانستان، در سه محکمه محکوم به اعدام کرده است، را علناً اعدام کند و مرحمی بر زخم‌ های مردم افغانستان بگذارند".