امنیت ملی: مسئول حمله خونین کابل شبکه حقانی بوده است

حمله کابل

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید حمله خونین امروز در کابل که بیش از ۹۰ کشته بجا گذاشت، از سوی شبکه حقانی در پاکستان طرح‌ریزی شده بود.

در خبرنامه ریاست امنیت ملی افغانستان همچنین آمده که بمب در یک تانکر تخلیه فاضلاب جاسازی شده بود.

این نهاد افزوده که براساس "اطلاعات موثق استخباراتی و یافته‌های ابتدایی از حادثه، برنامه‌ریزی حمله مذکور توسط شبکه حقانی با رهنمایی و همکاری مستقیم دستگاه استخبارات پاکستان ( آی اس آی) طرح‌ریزی شده است. "

این در حالی است که گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است. هنوز کسی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

تحلیل محمد وزیری، بی‌بی‌سی

در خصوص اظهارات مقامات اداره امنیت ملی افغانستان می‌توان نکاتی را اشاره کرد. درست است که نقش برخی از نهادهای غیرپاسخگو در پاکستان از جمله سازمان استخبارات این کشور موسوم به "آی اس آی" را در پس پرده برخی از حملات در افغانستان نمی‌توان نادیده گرفت؛ و همچنین نمی‌توان انکار کرد شبکه حقانی یکی از سازمانهایی است که در بسیاری از عملیات‌های این چنین پیچیده و بویژه در کابل دست داشته است. تجربیات گذشته از عملکرد این گروه و قدرت لجستیکی این سازمان که خود را بخشی از طالبان می‌داند باعث شده است که بسیاری از حملات پیچیده که هدف بیشتر آنها سمبلیک و مهم بوده‌اند، را کار این گروه بدانند. سراج‌الدین حقانی، رهبر این گروه، معاون عملیاتی ملا هبت‌الله، رهبر طالبان است.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا به طور مکرر انگشت اتهام را بسوی منبعی در خارج از کشور نشانه گرفتن بدون آنکه مقامات دولتی و امنیتی افغانستان راهکار قابل توجه و عملی برای مقابله با حملاتی این چنینی ارایه دهند، توجیه پذیر است. در بسیاری از موارد مشابه قبلی مقامات افغانستان انگشت اتهام را به سوی "شبکه حقانی" نشانه رفته و همواره می‌گویند که این حملات "در آن سوی مرز در پاکستان" برنامه‌ریزی شده است.

اما جدای از اینکه این حمله و یا حملات مشابه قبلی کار چه گروهی بوده باشد، بخشی از به ثمر رسیدن و موفقیت‌آمیز بودن چنین حملاتی بدون شک متوجه ضعف نهادهای اطلاعاتی و امنیتی افغانستان است. ورود به ناحیه امنیتی در مرکز کابل که آن را "قلب اداری و دیپلماتیک" افغانستان می‌نامند بسادگی و بدون خلاء امنیتی امکان‌پذیر نیست. ورود عده‌ای ستیزه‌جو مسلح به قول اردو شاهین نیز از جمله این موارد است.

به نظر می‌رسد که مقامات امنیتی افغانستان در مهار حملاتی اینگونه با مشکلات جدی روبرو هستند و همزمان ظاهرا عزم سیاسی و استخباراتی کافی در کشور برای حل این معضل و پیدا کردن ضعفهای امنیتی وجود ندارد. در همین حال به نظر می‌رسد که برنامه دولت وحدت ملی افغانستان در خصوص خشونتها در کشور و برنامه صلح با مشکل جدی مواجه است. به طور خلاصه شاید بتوان با صراحت جدی‌تری گفت که دستگاهای دولتی افغانستان بویژه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور نیاز به یک خانه تکانی اصولی در عملکرد خود دارند.

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان آمار کشته‌شدگان تا این لحظه را بیش از ۹۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۴۶۱ تن گزارش کرده است.

این انفجار در منطقه‌ای از شهر کابل روی داده که کاخ ریاست جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع است. سفارت آلمان در کابل که در نزدیکی محل رویداد قرار دارد، از کشته شدن یک مامور امنیتی و زخمی شدن چند کارمند این سفارت خبر داد.