'اشرف غنی حکم اعدام ۱۱ عضو طالبان و شبکه حقانی را امضا کرد'

پلچرخی حق نشر عکس Getty Images

در پی انفجار خونین روز چهارشنبه (۱۰ جوزا/خرداد) کابل که بیش از ۹۰ کشته بجا گذاشت، برخی از گزارشهای محلی حاکی از آن است که محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، حکم اعدام ۱۱ طالبان و شبکه حقانی را امضا کرده است. از جمله این افراد ۷ عضو ارشد گروه طالبان و ۴ نفر وابسته به شبکه حقانی است.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در رابطه با برخی از گزارشهای محلی مربوط به امضای حکم اعدام تعدادی از مجرمان اقدامات تروریستی از سوی رئیس جمهور افغانستان، در گفتگویی با بی‌بی‌سی جزئیات بیشتری نداد اما تأکید کرد که "هر گزینه‌ای برای دولت ممکن است."

وی در اظهارات خود همچنین افزود که چنین اقدامی دارای روند خاص قضایی خود است که در صورت انجام آن به طور رسمی رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

ریاست امنیت ملی افغانستان روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ جوزا/خرداد) گفت که انفجار خونین کابل از سوی شبکه حقانی در پاکستان طرح‌ریزی شده بود.

این در حالی است که گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است. هنوز کسی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

درخواست اعدام

همزمان دهها تن از فعالان جامعه مدنی در هرات از دولت خواستند تا افرادی را که به جرم دست داشتن در حملات تروریستی بازداشت شده‌اند، اعدام کند.

این معترضان امروز پنجشنبه (۱۱ جوزا/خرداد) به خاطر محکوم کردن انفجار روز گذشته در کابل، در برابر مقر ولایت هرات تجمع کرده بودند.

آنان از ریاست جمهوری افغانستان خواستند تا با هدف تطبیق یکسان قانون بالای همه مجرمان (برابری قانون برای همه) به صورت جدی اقدام کند.

شرکت‌کنندگان این تجمع که به صورت مسالمت‌آمیز انجام شد، شعارهایی از جمله "معامله نکنید، محاکمه کنید" در دست داشتند.

ماریا بشیر، فعال مدنی و دادستان سابق هرات، که در جمع این معترضان بود گفت: "مردم دیگر سکوت نمی‌کنند. آنان می‌خواهند صدایشان را بلند کنند تا به یک جریان اساسی و بنیادی. تا دیگر دست مافیای منطقه از قتل و قتال مردم افغانستان کوتاه شود."

در همین حال در شبکه‌های اجتماعی افغانستان فراخوانی برای یک همایش و راهپیمایی اعتراضی پخش شده که قرار است فردا (جمعه ۲ ژوئن/۱۲ جوزا) در کابل برگزار شود.

هماهنگ‌کنندگان این راهپیمایی که فعالان مدنی هستند، مدعی‌اند که این همایش از سوی هیچ گروه و جریان سیاسی نخواهد بود. یکی از آنان نوشته:"این همایش از سوی شهروندان برای شهروندان است."

مطالب مرتبط