وزارت کشور: ۴ مسئول امنیتی در رابطه با انفجار کابل تعلیق شدند

حمله کابل حق نشر عکس Getty Images
Image caption انفجار خونینی که در حوزه دهم شهر کابل رخ داد، جان بیش از ۹۰ نفر را گرفت

وزرات کشور/داخله افغانستان در رابطه با انفجار خونین کابل ۴ تن از مسئولان امنیتی حوزه دهم کابل را از سمتهایشان تعلیق کرده است.

در خبرنامه وزارت داخله که امروز منتشر شد، آمده است که این اقدام به اساس "پیشنهاد فرماندهی زون (ناحیه) ۱۰۱ آسمایی کابل و به منظور اصلاحات" انجام شده است.

در این خبرنامه همچنین آمده است که تحقیقات در مورد انفجار خونین کابل جریان دارد و احتمالا وظایف مسئولان دیگر امنیتی نیز تعلیق شوند.

بامداد چهارشنبه، ۱۰ جوزا/خرداد انفجار شدیدی در چهارراهی زنبق ساحه وزیر محمد اکبر خان شهر کابل رخ داد. این انفجار خونین بیش از ۹۰ کشته و ۴۶۰ زخمی بجا گذاشت.

فهرست کارمندان ارشد حوزه دهم کابل که تعلیق شدند
محمود مجیدی آمر حوزه دهم
محمد ظاهر مدیر مبارزه با تروریسم حوزه دهم
جمال الدین آمر کنترل منطقه‌ای حوزه دهم
رحمت الله فرمانده سوم حوزه دهم

ریاست امنیت ملی افغانستان روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ جوزا/خرداد) گفت که انفجار خونین کابل از سوی شبکه حقانی در پاکستان طرح‌ریزی شده بود.

این در حالی است که گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است. هنوز کسی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

همزمان دهها تن از فعالان جامعه مدنی در هرات از دولت خواستند تا افرادی را که به جرم دست داشتن در حملات تروریستی بازداشت شده‌اند، اعدام کند.

برخی از گزارشهای محلی حاکی از آن است که محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، حکم اعدام ۱۱ طالبان و شبکه حقانی را امضا کرده است. از جمله این افراد ۷ عضو ارشد گروه طالبان و ۴ نفر وابسته به شبکه حقانی است.

موضوعات مرتبط