آنگلا مرکل: بازگرداندن 'پناهجویان' افغان موقتا متوقف شده

انگلا مرکل حق نشر عکس Getty Images

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته که روند بازگرداندن پناهجوینان افغانی که درخواست شان رد شده، موقتا متوقف شده است. این اقدام شامل پناهجویانی که درخواست آنها به دلیل تهدید امنیت آلمان یا ارتکاب جنایات جنگی رد شده، نیست.

خانم مرکل این اظهارات را در حالی بیان کرده که انفجار خونین روز چهارشنبه (۱۰ جوزا/خرداد) کابل دست کم ۹۰ کشته و بیش از ۴۶۰ زخمی به‌جا گذاشت.

صدراعظم آلمان گفت حمله خونین کابل این فرصت را فراهم کرد تا یکبار دیگر وضعیت امنیتی افغانستان ولایت به ولایت بررسی و تحلیل شود.

قرار است که در ماه جولای/ژوئیه سال جاری وزارت خارجه آلمان وضعیت افغانستان را بررسی کند و تا آن زمان روند بازگرداندن پناهجوینان افغان متوقف خواهد بود.

خانم مرکل اضافه کرد که هر پرونده با دقت بررسی خواهد شد و توجه بر بازگرداندن آن عده از افغان‌های رد شده‌ای خواهد بود که متهم به ارتکاب جنایات جنگی‌اند و یا تهدیدی به امنیت ملی آلمان محسوب می‌شوند.

با شدت گرفتن موج پناهجویان در سال ۲۰۱۵، دولت آلمان اعلام کرده بود که پناهجویان افغانی‌ که در آلمان درخواست شان پذیرفته نشده‌، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

حق نشر عکس .

پیشتر، مجله آلمانی اشپیگل نوشته بود که هزاران جنگجوی سابق طالبان در دو سال گذشته و در میان موج یک میلیونی پناهجویان وارد آلمان شده‌اند.

به نوشته اشبیگل، وزارت مهاجرت و پناهجویان آلمان به به مقام‌های امنیتی این کشور خبر داده که هزاران پناهجو در جریان درخواست پناهندگی، خود را به عنوان جنگجویان سابق طالبان معرفی کرده اند.

اشپیگل افزوده که دستکم ۷۰ تن از آنها زیر پیگیری دادستان فدرال آلمان قرار دارند. این در حالی است که هنوز معلوم نیست که آیا تمام مظنونانی که درخواست پناهندگی داده‌اند، جنگجویان فعال طالبان بوده اند یا خیر.

اشپیگل نوشته که تاکنون ۶ نفر برای تحقیقات بازداشت شده و جلسات اولیه دادگاه که شامل چندین نفر دیگر بوده هفته آینده برگزار می‌شود.