سازمان ملل در واکنش به تظاهرات کابل: خشونت‌های بیشتر مشکلی را حل نمی‌کند

تظاهرات کابل حق نشر عکس Reuters

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) می‌گوید که معترضان در کابل و "آنانی که وظیفه دارند از تظاهرکنندگان حفاظت کنند" هر دو، مکلف به اجتناب از خشونت هستند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان امروز جمعه (12 جوزا/خرداد) با انتشار خبرنامه‌ای از به خشونت گراییدن تظاهرات امروز در کابل ابراز تاسف کرده و افزوده که پس از حمله مرگبار روز چهارشنبه در کابل از تعهد دولت در پیگرد عاملان "جنایت علیه مردم" و اراده دولت برای دیدار با معترضان امروزی استقبال می‌کند.

در این خبرنامه به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان آمده که "خشم بی‌آلایش" معترضان به خاطر از دست دادن خانواده و دوستان‌شان در حمله روز چهارشنبه کابل برایش قابل درک است اما "خشونت‌های بیشتر هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد".

حق نشر عکس UNAMA
Image caption یوناما: "خشونت‌های بیشتر هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد"

مطالب مرتبط:

آقای یاماموتو در این خبرنامه همچنین گفته که نیاز است تا راه‌های مناسب برای رسیدگی به نارضایتی‌ها جستجو شود.

فرستاده سازمان ملل به افغانستان از کسانی که "در پی فرصت‌طلبی و سوءاستفاده از این لحظات پر از احساس و شکننده" برای بی‌ثبات ساختن وضعیت و آسیب رساندن بیشتر به غیر نظامیان هستند، خواسته که از هر اقدامی خودداری کنند.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل با انتشار خبرنامه‌ای از دولت افغانستان خواسته تا عاملان تیراندازی امروز به تظاهرکنندگان در کابل را شناسایی و به محاکمه بکشاند.

مقامات گفته‌اند که در تظاهرات امروز در کابل که به خشونت کشیده شد، پنج معترض کشته شد و حدود ۲۰ معترض دیگر زخمی شده‌اند.

موضوعات مرتبط