اشرف غنی: دادستانی درباره خشونت‌ها در تظاهرات کابل تحقیق کند

حق نشر عکس AFP/Getty images
Image caption تظاهرات دیروز در پی حمله مرگبار روز چهارشنبه کابل و در اعتراض به آنچه "عدم کفایت دولت در تامین امنیت مردم" خوانده شد، برگزار شد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست فوق‌العاده امنیتی به دادستان کل افغانستان دستور داده است تا در مورد خشونت‌ها در جریان تظاهرات دیروز در کابل تحقیق کند.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است: "رئیس جمهور غنی در جلسه فوق‌العاده امنیتی بر بررسی همه جانبه رویداد دیروز کابل و شناسایی آنانی‌که خلاف قانون عمل کردند، تاکید کرد."

دیروز در درگیری میان نیروهای امنیتی و صدها معترضی که علیه ناامنی در پایتخت افغانستان راهپیمایی می‌کردند، دست کم ۵ نفر کشته و بیشتر از ۲۰ نفر زخمی شدند.

مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که دولت افغانستان خشونت‌های دیروز را که منجر به کشته شدن ۵ معترض و زخمی شدن حدود ۲۰ تن دیگر آنها شده، بررسی می‌کند و هرکسی که عامل تیراندازی به معترضان شناخته شود، محاکمه خواهد شد.

آقای مراد گفت که دولت حاضر است با نمایندگان معترضان گفت‌وگو کند و پیشنهادات و نظرات آنها را "به دقت گوش کند."

بیشتر بخوانید:

+ '۵ کشته و بیش از ۱۰ زخمی' در درگیری پلیس با معترضان در کابل

+ سازمان ملل: خشونت‌های بیشتر در افغانستان مشکلی را حل نمی‌کند

+ عفو بین‌الملل: عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند

+ آلبوم عکس: راهپیمایی کابل به خشونت گرایید

حق نشر عکس Arg
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار این عکس گفته که اشرف غنی، نشست فوق‌العاده امنیتی برگزار کرده است.

او از مردم خواست به دلیل "وجود تهدیدهای شدید امنیتی تا امر ثانی" از برگزاری تظاهرات خودداری کنند.

هارون نجفی‌زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که معترضان در منطقه شیرپور کابل خیمه برپا کرده‌اند و تاکید دارند که همچنان به اعتراض‌شان می‌دهند.

گزارش‌گر بی‌بی‌سی می‌گوید که در کابل فضای وضعیت اضطراری حاکم است و در کنار حضور سنگین نیروهای پلیس و ارتش، تانک‌ها نیز در شماری از بخش‌های شهر دیده می‌شوند.

خیابان‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری و مناطق دیپلماتیک مسدود است.

یک مشاور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که نخواسته از او نام برده شود، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که او نگران است و به گفته او "داعش و طالبان نمی‌توانند افغانستان را خراب کنند ولی فضای نامناسب سیاسی پایتخت می‌تواند این کار را کند."

حق نشر عکس Social Media
Image caption محمد سالم ایزدیار، پسر محمد اعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای افغانستان نیز در میان معترضان کشته شده است.

محمد سالم، پسر محمد اعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای افغانستان نیز در میان معترضان کشته شده است.

آنها در پی انفجار روز چهارشنبه گذشته در کابل راهپیمایی کردند که جان دست کم ۹۰ نفر را گرفت و ۴۶۰ نفر دیگر را زخمی کرد.

پیشتر گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل گفته است که تظاهرات دیروز کابل مدنی نبود و از قبل با نیروهای امنیتی هماهنگ نشده بود.

آقای احمدزی اوائل صبح امروز در نشست خبری در کابل صحبت ‌کرد و در مورد تظاهرات دیروز اطلاعات ‌داد.

او از معترضان خواست تا خیمه‌ها/چادرهای خود را بردارند و همچنین از مردم خواست "به دلیل تهدید حملات تروریستی"، در روزهای آینده تظاهرات و گردهمایی برگزار نکنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیروز اعضای شورای امنیت به احترام قربانیان حمله مرگبار انتحاری روز چهارشنبه گذشته برای لحظاتی به پا خواستند و سکوت کردند. در آن حمله دست کم ۹۰ نفر کشته شدند.

سازمان عفو بین‌الملل دیروز از دولت افغانستان خواست تا عاملان تیراندازی به تظاهرکنندگان در کابل را شناسایی و به محاکمه بکشاند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز گفته که معترضان در کابل و "آنانی که وظیفه دارند از تظاهرکنندگان حفاظت کنند" هر دو، مکلف به اجتناب از خشونت هستند.

معترضان دیروز دولت را به ناتوانی در حفظ امنیت شهروندان متهم کردند و خواهان کناره‌گیری دولت به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی شدند.

در جریان تظاهرات، رسانه‌های محلی از لت و کوب و بازداشت تعدادی از تظاهرکنندگان از سوی پلیس خبر دادند و همچنین در تصاویر رسانه‌‌ای دیده شده که تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند.

حق نشر عکس ARG
Image caption فرمانده گارنیزیون کابل اوایل صبح امروز در نشست خبری در کابل صحبت ‌کرد. گارنیزیون کابل مسئولیت هماهنگی نیروهای پلیس و ارتش را برای تامین کابل به عهده دارد.