سفارت آمریکا در کابل: عناصر تنگ‌نظر سیاسی عامل خشونت تظاهرات روز جمعه بودند

تظاهرات کابل حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption در تظاهرات روز جمعه (۱۲ جوزا/خرداد) در کابل دست کم پنج نفر کشته شدند

سفارت آمریکا در کابل با انتشار بیانیه‌ای گفته در حالی‌که از تظاهرات مسالمت‌آمیز در جامعه دموکراتیک استقبال می‌کند، در تظاهرات روز جمعه در کابل برخی عناصر سیاسی "تنگ‌نظرانه" از این فرصت استفاده کرده و به خشونت دامن زدند.

در این بیانیه که امروز شنبه (۱۳ جوزا/خرداد) از سوی هوگو لارنس، شارژدافیر/کاردار ویژه سفارت آمریکا در کابل منتشر شده، آمده که مردم آمریکا با همبستگی در کنار خانواده و دوستان سوگوار قربانیان حمله "وحشیانه تروریستی" روز چهارشنبه کابل هستند و از این "فاجعه" متاثر شده‌اند.

در پی انفجار مهیب روز چهارشنبه در کابل دست کم۹۰ نفر کشته و ۴۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.

آقای لارنس در این بیانیه افزوده:""من در این زمان دردناک تمام افغانها و جامعه بین‌المللی را به اتحاد و همبستگی فرا می خوانم."

در بیانیه همچنین آمده که تظاهرات روز جمعه بازتاب‌دهنده یاس و ناامیدی شمار زیادی از افغان‌ها بود اما برخی عناصر سیاسی با دامن زدن خشونت منجر به مرگ، درد و رنج بیشتر مردم شدند.

مطالب مرتبط:

در این بیانیه همچنین گفته شده:"دشمن در پی تحریف احساسات و غم مردم بوده و می‌خواهد که از خشم آنها برای ایجاد تفرقه و بی‌ثباتی سوء استفاده کند."

بیانیه سفارت آمریکا می‌افزاید که افغانستان به صلحی که سزاوارش است، دست خواهد یافت و "دشمنان افغانستان نمی‌توانند پیروز شوند. آنها پیروز نخواهند شد."

در این بیانیه از نشستی ذکر شده که روز سه‌شنبه (۱۶ جوزا) از سوی حکومت وحدت ملی افغانستان در کابل برگزار خواهد شد.

گفته شده که این نشست با اشتراک چندین کشور به صلح افغانستان و راه‌های رسیدن به آن خواهد پرداخت.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption تظاهرات روز جمعه (۱۲ جوزا/خرداد) به خشونت کشیده شد

بیانیه می‌افزاید که این نشست نشانه‌ای خواهد بود تا "به همه آن‌هایی که می‌خواهند به افغانستان آسیب برسانند" بفهماند که افغان‌ها تنها نیستند.

تظاهرات صدها نفر در روز جمعه در کابل به خشونت کشیده شد و دست کم ۵ کشته و بیش از ۱۰ زخمی برجا گذاشت.

مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان در یک نشست خبری امروز در کابل گفت که دولت افغانستان خشونت‌های تظاهرات دیروز را بررسی می‌کند و هرکسی که عامل تیراندازی به معترضان شناخته شود، محاکمه خواهد شد.

او از مردم خواست به دلیل "وجود تهدیدهای شدید امنیتی تا امر ثانی" از برگزاری تظاهرات خودداری کنند.

سازمان عفو بین‌الملل دیروز از دولت افغانستان خواست تا عاملان تیراندازی به تظاهرکنندگان در کابل را شناسایی و به محاکمه بکشاند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز گفته که معترضان در کابل و "آنانی که وظیفه دارند از تظاهرکنندگان حفاظت کنند" هر دو، مکلف به اجتناب از خشونت هستند.

معترضان دیروز دولت را به ناتوانی در حفظ امنیت شهروندان متهم کردند و خواهان کناره‌گیری دولت به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی شدند.

در جریان تظاهرات، رسانه‌های محلی از لت و کوب و بازداشت تعدادی از تظاهرکنندگان از سوی پلیس خبر دادند و همچنین در تصاویر رسانه‌‌ای دیده شده که تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند.