یک نفر در ارتباط با حمله به یک مراسم خاکسپاری در کابل بازداشت شد

سالم ایزدیار حق نشر عکس UGC
Image caption روز شنبه سه انفجار انتحاری در مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار روی داد

ریاست امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک نفر در ارتباط با حمله‎ انتحاری روز گذشته به یک مراسم خاکسپاری در کابل خبر داده است.

این نهاد روز یکشنبه ۱۴ جوزا (خرداد) در صفحه رسمی خود در فیسبوک نوشته که فرد بازداشت‌شده هم قصد حمله انتحاری به این مراسم را داشته اما موفق به انجام آن نشده بود.

دیروز در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری سالم ایزدیار، پسر نائب رئیس مجلس سنای افغانستان، سه انفجار انتحاری روی داد. به گفته مقام‌های افغان در این انفجارها دست کم ۷ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

امنیت ملی افغانستان گفته مهاجمانی که این حمله را انجام دادند، در یک مدرسه دینی در کویته پاکستان آموزش دیده بودند.

در این مراسم شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های دولتی افغانستان از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت و صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه هم حضور داشتند اما به آنها آسیبی نرسید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روز جمعه نیروهای امنیتی افغان با شرکت‌کنندگان یک راهپیمایی اعتراضی در کابل درگیر شدند

هم‌زمان دفتر ریاست جمهوری افغانستان از تشکیل جلسه شورای امنیت ملی این کشور برای بررسی حمله دیروز در کابل خبر داده است. این جلسه به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برگزار شده است.

به گفته ریاست جمهوری افغانستان در این جلسه بر "برخورد قانونی و جدی با کسانی که در تأمین امنیت مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار سهل‌انگاری کرده‌اند، تاکید شد."

سالم ایزدیار دو روز پیش به همراه دست کم ۴ نفر دیگر در تیراندازی نیروهای امنیتی افغان به روی شرکت‌کنندگان یک راهپیمایی اعتراضی در کابل کشته شد.

این راهپیمایی در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در افغانستان و دو روز پس از انفجار مرگبار یک تانکر بمب‌گذاری شده در مرکز کابل برگزار شده بود. حمله در مرکز کابل که به شبکه حقانی نسبت داده شده، بیش از ۱۰۰ کشته و بیشتر ۴۶۰ زخمی به جا گذاشت.

فرید حمیدی، دادستان کل افغانستان در جلسه امروز شورای امنیت این کشور از آمادگی نهاد تحت امر خود برای بررسی حادثه تیراندازی به شرکت‌کنندگان راهپیمایی روز جمعه خبر داده است.

موضوعات مرتبط