چه کسانی در تظاهرات کابل کشته شدند؟

بیمارستان
توضیح تصویر،

بیمارستان هویت چهار نفر از کشته‌شده‌ها را اعلام کرده است

روز جمعه‌ای که گذشت، در یک اتفاق بی‌سابقه، نیروهای امنیتی افغان به روی شرکت‌کنندگان یک راهپیمایی اعتراضی در کابل آتش گشودند.

این راهپیمایی دو روز پس از انفجار مرگبار یک تانکر بمب‌گذاری شده در مرکز کابل برگزار شده بود. در آن انفجار که دولت افغانستان شبکه حقانی را مسئول آن دانسته است، بیش از ۱۰۰ نفر کشته و بیشتر از ۴۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.

شرکت‌کنندگان راهپیمایی روز جمعه که خواهان کناره‌گیری حکومت افغانستان بودند، سعی کردند که به ارگ ریاست‌جمهوری نزدیک شوند اما با ممانعت نیروهای امنیتی روبرو شدند.

نیروهای امنیتی افغان در ابتدا با استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و شلیک گاز اشک‌آور و حتی شلیک هوایی سعی کردند معترضان را متفرق کنند اما کاری از پیش نبردند. با ادامه راهپیمایی، نیروهای افغان به معترضان شلیک کردند که بر اساس آمار رسمی، ۵ نفر از معترضان در این تیراندازی کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

رئیس‌جمهوری افغانستان دستور داده دلیل دست به ماشه شدن نیروهای امنیتی بررسی و با عاملان تیراندازی به سوی راهپیمایان "برخورد جدی و قانونی" شود.

اما آنهایی که در این راهپیمایی اعتراضی کشته شدند، چه کسانی بودند؟

بیشتر بخوانید:

محمد سالم ایزدیار

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

محمد سالم ایزدیار در رشته روابط بین‌الملل مدرک کارشناسی ارشد داشت

یکی از کسانی که کشته شدنش در حادثه روز جمعه واکنش‌های بسیاری را چه در حلقات سیاسی و چه در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت، محمد سالم ایزدیار بود.

او فرزند محمد علم ایزدیار، نائب رئیس مجلس سنای افغانستان و اهل ولایت پنجشیر بود.

گفته شده او که در زمان مرگ ۲۶ سال سن داشت، به تازگی در رشته روابط بین‌الملل در یکی از دانشگاه‌های هند مدرک کارشناسی ارشد (ماستری) گرفته بود.

محمد سالم ایزدیار متاهل بود و از او دو فرزند دوساله و شش‌ماهه مانده است.

سه انفجار انتحاری در مراسم خاکسپاری محمد سالم ایزدیار که با اشتراک مقام‌های بلندپایه دولتی و چهره‌های شناخته‌شده سیاسی برگزار شده بود، بار دیگر نام او را به سرخط خبرها آورد.

در این سه انفجار ۷ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

ویس‌الدین کریمی

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

ویس‌الدین کریمی در رشته خبرنگاری درس خوانده بود و به تازگی برای کار به کابل رفته بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یک روز قبل، عکس پروفایل فیسبوکش را به خاطر کشته شدن یکی از دوستان نزدیک و هم‌اتاقی سابقش در دانشگاه، به رنگ سیاه درآورده بود. دوستش در انفجار چهارشنبه در مرکز کابل کشته شده بود.

ویس‌الدین کریمی، زاده بدخشان بود و همانجا هم در رشته خبرنگاری مدرک کارشناسی (لیسانس) گرفته بود. به گفته دوستانش، اخیرا برای زندگی و کار به کابل رفته بود.

عکس‌ بدن خون‌آلود او پس از حادثه تیراندازی روز جمعه، بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی افغان‌ها به اشتراک گذاشته شده است.

او در زمان مرگ ۲۹ ساله بود.

کاکا شیرین، عبدالمتین و یک ناشناس

بیمارستان امرجنسی کابل که قربانیان تیراندازی نیروهای امنیتی افغان به معترضان به آنجا منتقل شدند، نام سومین فرد کشته‌شده در این حادثه را کاکا شیرین عنوان کرده است.

او از ولایت پنجشیر افغانستان بوده و گفته شده که در هنگام مرگ حدود ۳۰ سال سن داشته و فارغ صنف (کلاس) دوازدهم بوده است.

به گفته همین بیمارستان نام قربانی چهارم عبدالمتین بوده که به نظر می‌رسد از شهروندان کابل بوده است. هویت پنجمین فرد کشته‌شده مشخص نشده اما گفته شده که احتمالا یک پسربچه ۱۴ ساله است.

اطلاعات بیشتری در مورد این سه قربانی در دست نیست.