وزیر خارجه افغانستان: مشاور امنیت ملی و روسای نهادهای امنیتی برکنار شوند

صلاح الدین ربانی

منبع تصویر، FB/SalahudinRabbani

توضیح تصویر،

حزب جمعیت یک بار دیگر تأکید به اجرای کامل موافقتنامه حکومت وحدت ملی کرد

به دنبال حملات مرگبار اخیر در کابل، صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر امور خارجه افغانستان، خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و سران نهادهای امنیتی افغانستان شده است.

آقای ربانی امروز (دوشنبه، ۱۵ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری همچنین گفت افزایش ناامنی در افغانستان نشان‌دهنده ضعف و به وجود آمدن پرسش‌های جدی درباره اراده رهبری نهادهای امنیتی در امر مبارزه با تروریسم است.

رئیس حزب جمعیت با اشاره به کشته‌شدن شماری از رهبران و فرماندهان این حزب در ۱۷ سال گذشته، گفت "وقتی به ترورهای زنجیره‌ای در سال‌های گذشته و همچنین به انفجارهای انتحاری در مراسم به خاکسپاری در کابل نگاه کنیم می‌توان نتیجه گرفت که موج دوم ترور رهبران جمعیت آغاز شده است."

در مراسم به خاک‌سپاری سالم ایزدیار، یکی از پنج نفر کشته‌شده در تظاهرات روز شنبه در کابل، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، امرالله صالح، وزیر دولت در اصلاحات امور امنیتی و بسیاری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی حضور داشتند و دقایقی پس از انفجارها اعلام شد که به رئیس اجرایی و وزیر خارجه آسیبی نرسیده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره اظهارات رئیس حزب جمعیت گفت احزاب سیاسی حق دارند در یک فضای باز ناراسایی‌ها را بحث کنند، راه حل‌های سازنده را طرح کنند و خرد جمعی ایجاب می‌کند که با در نظرداشت شرایط کنونی کشور مردم همدلی و اتحاد خود را حفظ کنند.

در همین حال ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان هم با پخش خبرنامه‌ای در پیوند به اظهارات صلاح‌الدین ربانی گفته که مشاوریت امنیت ملی یکسمت اجرایی در سکتور امنیتی نیست.

خبرنامه افزوده:"مشاور امنیت ملی وظیفه خویش را با کمال صداقت به مهین انجام داده و می‌دهد. پیشداوری‌ها در مورد مسوولان سکتور امنیتی به دور از پروسه‌های رسمی که در جریان است، می‌باشد و صرفا سبب تشویش و پراکنده‌شدن تمرکز قوای مسلح در وظایف خطیر گردیده و نیز باعث تشویش اذهان عامه می‌گردد که از آن صرفاً دشمن سود می‌برد."

پس از وقوع سه انفجار در مراسم خاکسپاری، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی گفت می‌پذیرد نهادهای امنیتی این کشور نیاز به اصلاحات اساسی دارد.

رئیس حزب جمعیت اسلامی ضمن تأکید به اجرای توافقنامه حکومت وحدت ملی گفت که حوادث اخیر از جمله حمله در مراسم به خاک‌سپاری نیز پیگیری شود.

آقای ربانی اضافه کرد حزب جمعیت به نیروهای امنیتی افغانستان اعتماد داشته و به فداکاری های نیروهای امنیتی افتخار می‌کند اما آن عده از نیروهای امنیتی ک به معترضان شلیک کردند تصویری همانند تروریست‌ها از خود در نزد مردم به جای گذاشتند.

این راهپیمایی دو روز پس از انفجار مرگبار یک تانکر بمب‌گذاری شده در مرکز کابل برگزار شده بود. در آن انفجار که دولت افغانستان شبکه حقانی را مسئول آن دانسته است، بیش از ۱۰۰ نفر کشته و بیشتر از ۴۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.