محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح افغانستان تعیین شد

کریم خلیلی حق نشر عکس fb/Karim Khalili

محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان به حیث رئیس شورای عالی صلح افغانستان تعیین شد. پیش از این آقای خلیلی معاون این شورا بود.

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آقای خلیلی امروز دوشنبه (۱۵ جوزا/خرداد) از سوی رئیس‌جمهوری اشرف غنی به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان تعیین شده است.

پس از درگذشت پیر سید احمد گیلانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح، پست ریاست این شورا برای چند ماه خالی بود.

پیر سیداحمد گیلانی، از رهبران جهادی افغانستان بود که رهبری حزب محاذ ملی را نیز برعهده داشت.

محمد کریم خلیلی، در حالی به حیث رئیس شورای عالی صلح افغانستان تعیین می‌شود که قرار است کابل فردا میزبان نشستی مهم درباره صلح افغانستان با اشتراک نمایندگان چند کشور باشد.

شورای عالی صلح افغانستان در سال ١٣٨٩ با هدف زمینه‌سازی برای گفت‌وگو و صلح با مخالفان مسلح دولت این کشور ایجاد شد.

این شورا دارای ۶۸ عضو از جمله ۸ زن بود و آن را برهان‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان رهبری می‌کرد. آقای ربانی در سنبله/شهریور سال ۱۳۹۰ در یک حمله انتحاری کشته شد.

بسیاری از آگاهان معتقدند شورای عالی صلح تاکنون دست‌آورد زیادی نداشته است. گفته شده است که در روند مذاکرات با حزب اسلامی حکمتیار و امضای موافقت‌نامه صلح میان دولت و حزب اسلامی، نقش این شورا بسیار کمرنگ بوده است.

چندی پیش گزارش شد که رئیس‌جمهور غنی از ساختار شورا رضایت ندارد و تاکید کرده که برای ایجاد صلح افغانستان باید مکانیسیم‌های دیگری در نظر گرفته شود.