غنی در نشست کابل: این آخرین شانس صلح برای طالبان است

نشست کابل حق نشر عکس Arg
Image caption ایران، پاکستان، آمریکا و بریتانیا و نمایندگانی از سازمان ملل در نشست بین‌المللی کابل حضور دارند

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشست بین‌المللی کابل که با اشتراک ۲۳ کشور از جمله ایران، پاکستان، آمریکا و بریتانیا و نمایندگانی از سازمان ملل، اتحادیه و ناتو برای بحث درباره صلح و امنیت افغانستان برگزار شده گفت برای آخرین بار از طالبان می‌خواهد به روند صلح بپیوندند. ‌

این نشست زیر عنوان "پروسه کابل" پس از چند روز مرگبار در افغانستان، امروز سه‌شنبه (۱۶ جوزا/خرداد) در کابل با تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است. "پروسه کابل" با سکوت یک دقیقه‌ای به یاد کشته‌شدگان رویدادهای خونین اخیر در کابل شروع شد.

رئیس‌جمهوری غنی از "مساله طالبان" به عنوان یکی از محورهای اصلی این بحث یاد کرد و گفت که حاضر است با باز شدن دفتر نمایندگی طالبان در کابل و یا هر کشور دیگر در صورتی توافق کند که طالبان "واقعا" متعهد به توافق صلح با افغانستان باشد. او گفت که این آخرین شانس برای طالبان است و افزود "اگر طالبان آماده نباشند، ما نمی‌توانیم صلح کنیم."

خیابان‌های اصلی مرکز کابل به دلیل نگرانی‌های امنیتی بسته شده و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در سراسر شهر هم ایست‌های بازرسی بیشتری نسبت به روزهای دیگر دیده می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که در انفجار بزرگ هفته گذشته در کابل ۱۵۰ نفر کشته شدند. پیش از این گزارش‌ شده بود که بیش از ۹۰ نفر در انفجار روز چهارشنبه کشته شدند.

دو روز بعد شماری از شهروندان افغانستان در واکنش به این حمله دست به تظاهرات زدند که تظاهرات به خشونت کشیده شد و در آن تعدادی معترض کشته شدند.

روز بعد از آن در سه حمله به مراسم تدفین یکی از کشته شده‌ها که تعداد زیادی مقامات دولت در آن شرکت داشتند، دست کم ۷ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

خیمه‌های معترضان همچنان در بخش‌هایی از شهر کابل برپا است.

حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس‌جمهور غنی در نشست کابل گفت که تروریسم به حمایت طالبان بستری برای آوردن تروریست‌ها به افغانستان و پاکستان فراهم می‌کند

"تلاش‌های بی‌نتیجه" برای همکاری با پاکستان

آقای غنی با اشاره به حملات کابل و لندن گفت که کشورش در خط مقدم جنگ علیه تروریسم جهانی قرار دارد. او افزود با آن که فعالیت‌های تروریستی در جهان افزایش یافته، مبارزه جهانی علیه تروریسم ناکافی بوده است و جهان آن‌گونه که لازم بود علیه تروریسم مبارزه نکرده است.

رئیس‌جمهوری افغانستان در حضور تهمینه جنجوعه، معاون ارشد وزیر خارجه پاکستان گفت که افغانستان با امضای چند تفاهم‌نامه بارها تلاش کرده تا همکاری پاکستان در این زمینه را داشته باشد. اما این تلاش‌ها به گفته او نتیجه‌ای نداشته است.

او خطاب به وزیر خارجه پاکستان از این کشور خواست تا خواست‌هایش را به افغانستان مطرح کند تا طرزالعمل مشخصی برای اجرای آن در نظر گرفته شود.

آقای غنی گفت: "تروریسم مورد حمایت طالبان بستری برای آوردن تروریست‌ها به افغانستان و پاکستان فراهم می‌کند."

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی به صورت زنده از صفحه رسمی فیسبوک ریاست‌جمهوری پخش می‌شد. در جریان سخنرانی آقای غنی در مورد پاکستان، این پخش زنده برای لحظاتی متوقف شد. ارگ ریاست جمهوری افغانستان در این جریان به نقل از آقای غنی در صفحه توییتر نوشت:

"افغانستان از جنگ تهاجمی اعلام‌نشده از سوی پاکستان رنج می‌برد".

حق نشر عکس @arg_afg

این توییت اما پس از چند دقیقه حذف شد.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت تخمین‌ها نشان می‌دهد که شمار جنگجویان خارجی در افغانستان در دو سال اخیر از ۲۰۰ به ۱۱ هزار افزایش یافته است.

او از آوردن اصلاحات در وزارت داخله به عنوان یکی از چالش‌های اصلی یاد کرد. آقای غنی در این مورد افزود:"می‌دانیم رفع این چالش ساده نخواهد بود بلکه با مقاومت‌هایی مواجه خواهیم شد، اما اراده ما بر تطبیق آن است."

او همچنین گفت:"ما مشکلات خود را می‌پذیریم و رد نمی کنیم که مشکلات داخلی‌مان در تداوم جنگ نقش داشته است."

او از شجاعت عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به خاطر شرکت در مراسم خاکسپاری ستایش کرد که روز شنبه (۱۳ جوزا/خرداد) هدف حمله انتحاری قرار گرفت و چندین نفر در آن کشته و زخمی شدند.

حق نشر عکس Arg

در همین حال، در جریان برگزاری این نشست یک راکت به محوطه دیپلماتیک هند، در "منطقه سبز" کابل، در جایی اصابت کرد که امن‌ترین منطقه این شهر خوانده می‌شود.

طالبان در پیامی، گفته‌اند که که شلیک این راکت کار آنان بوده است. نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این راکت تلفاتی در پی نداشته است.

نشست بین‌المللی موسوم به "پروسه کابل" در شرایط دشوار سیاسی و امنیتی در کابل، پایتخت افغانستان برگزار می‌شود.

نشستی که تلاش دارد به یک اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای در پیوند به صلح و ثبات در افغانستان برسد.

روز گذشته، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان از رئیس‌جمهور غنی خواست تا حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی این کشور را برکنار کند. پاسخ ریاست‌جمهوری به او اما تندتر بود. ارگ با انتشار خبرنامه‌ای گفت که با درنظرداشت حساسیت زمان، نخبگان سیاسی و مقام‌های دولتی باید مسئولانه عمل کنند.

ریاست جمهوری افغانستان افزود که مشاوریت امنیت ملی کشور، سمت اجرایی در سکتور امنیتی نیست، و آقای اتمر وظیفه‌اش را با کمال صداقت به مهین انجام داده است.

در نشست کابل، وزیر خارجه افغانستان شرکت ندارد و گفته می‌شود که قرار بود این نشست در وزارت خارجه افغانستان برگزار شود اما به دلایل امنیتی در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان برگزار شد.

از وزارت خارجه افغانستان، حکمت خلیل کرزی، معین این وزارت در این نشست شرکت دارد.