رهبران دولت وحدت ملی افغانستان حملات تهران را محکوم کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حمله همزمان به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی ۱۲ نفر کشته شده‌اند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای حملات در تهران را محکوم کرده و با دولت و ملت ایران "ابراز همدردی" کرده است.

دو حمله مسلحانه تقریبا همزمان به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی انجام شده که به گفته مقامات بیمارستانی تهران، تا کنون دوازده شهروند ایرانی کشته شده‌اند. گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده است: "افغانستان درد و رنج مردم دوست و همسایه را احساس می‌کند و حمله‌های تروریستی درتهران را به شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند."

در این خبرنامه همچنین آمده: "تروریستان از کابل تا تهران و لندن، شهروندان غیرنظامی را هدف قرار داده و دشمنی خویش را با تمدن و بشریت به نمایش گذاشته‌اند."

خبرنامه ارگ افزوده: " افغانستان از سال‌ها بدین سو درخط مبارزه با تروریسم قرار داشته است. ما انتظار داریم که همه کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان، خطر تروریسم را جدی گرفته و علیه این گروه‌ها و پناهگاه‌های آن به صورت جدید مبارزه کنند."

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای حملات تهران را محکوم کرده و آن را "تروریستی و بزدلانه" خوانده است.

در این خبرنامه آمده است که آقای عبدالله امروز در تماس تلفنی با سفیر ایران در کابل صحبت کرده و به نقل از او گفته شده که "ضمن ابراز غم‌شریکی و همدردی با ملت و حکومت ایران خاطرنشان ساختم که مردم و دولت افغانستان در این لحظات دشوار در کنار برادران و خواهران ایرانی خویش قرار دارند. "

آقای عبدالله گفته است که خطر روز افزون تروریسم می‌طلبد تا جامعه جهانی "یکپارچه در برابر این پدیده بیاستند و جلو ادامه جنایت و تبهکاری هراس‌افگنان جهانی را بگیرند."

موضوعات مرتبط