فرمانده گارنیزیون راهپیمایی جمعه در کابل را 'آشوب‌گری' خواند

توضیح ویدئو،

فرمانده 'گارنیزیون' کابل: نیروهای ما به معترضان تیراندازی نکرده اند

فرمانده عمومی نیروهای امنیتی کابل (گارنیزیون کابل) راهپیمایی معترضان افغان را که در آن دست کم ۶ نفر به ضرب گلوله پلیس کشته شدند، "آشوب‌گری" خوانده و گفته مانع زورگویی آنها می‌شود.

اعتراض راهپیمایان در کابل به کوتاهی دولت در تامین امنیت این شهر از جمعه پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد.

راهپیمایان که جنبشی را تحت نام 'رستاخیز تغییر' راه انداخته‌اند، در نقاط مختلف شهر کابل خیمه زده‌اند و تاکید دارند که تا تحقق مطالبات‌شان خیابان‌های کابل را ترک نخواهند کرد.

آنها خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان هستند.

بیشتر بخوانید:

ژنرال گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی تاکید کرد که نیروهای تحت امر او هیچگاه به غیرنظامیان شلیک نمی‌کند و اینکه ۶ تظاهرکننده چگونه کشته شده‌اند را باید تحقیقات دادستانی کل افغانستان مشخص کند.

آقای احمدزی گفت: "من اصلا این را مظاهره نمی‌دانم. این آشوب‌گری بود. مظاهره از خود اصول و قانون دارد. همین چیزی که پیش آمده و از ده، پانزده تا بیست محل مردم قیام کنند، بدون اینکه به پلیس خبر بدهند، یا اطلاعیه‌ای موجود باشد، رهبر معلوم باشد، هدف معلوم باشد، خواسته‌ها معلوم باشد، از بیست جا در یک نقطه معین جمع شوند، این آشوب‌گری است."

منبع تصویر، AFP/Getty images

توضیح تصویر،

صدها مظاهره کننده روز جمعه گذشته در پی حمله مرگبار روز چهارشنبه کابل که در حدود ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۵۰۰ نفر زخمی شدند، در کابل دست به راهپیمایی زدند که به خشونت کشیده شد و ۶ نفر از راهپیمایان در تیراندازی پلیس کشته شدند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای احمدزی یکبار دیگر تاکید کرد که در میان معترضان کسانی هم مسلح بوده‌اند؛ ادعای که معترضان آن را رد کرده‌اند.

امروز همچنین دولت افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای از معترضان خواسته تا برای "رفع مزاحمت" به شهروندان کابل خیمه‌های خود را بردارند و نمایندگان خود را معرفی کنند تا در تحقیقاتی که دولت در مورد حوادث خونبار روزهای اخیر کابل آغاز کرده‌، شرکت داشته باشند.

در این خبرنامه همچنین آمده که اگر معترضان این تقاضای دولت را نپذیرند، دولت علیه آنها "اقدام قانونی" خواهد کرد و خیمه‌ها را جمع خواهد کرد.

صدها مظاهره کننده روز جمعه گذشته در پی حمله مرگبار روز چهارشنبه کابل که در آن حدود ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۵۰۰ نفر زخمی شدند، در کابل دست به راهپیمایی زدند که به خشونت کشیده شد و ۶ نفر از راهپیمایان در تیراندازی پلیس کشته شدند.

در پی آن در مراسم تدفین سالم ایزدیار، پسر معاون مجلس سنای افغانستان سه حمله انتحاری رخ داد که در نتیجه آن نیز تعدادی کشته و زخمی شدند.

از انفجارها در این مراسم تدفین، شمار زیادی مقامات دولتی از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی جان سالم بدر بردند.

پس از این حوادث اعتراضات در کابل همچنان ادامه یافت و حزب جمعیت اسلامی خواهان برکناری مشاور امنیت ملی اشرف غنی و دیگر مقامات امنیتی افغانستان شدند.

ریاست جمهوری افغانستان بلافاصله این درخواست حزب جمعیت را رد کرد و گفت که پیش از تکمیل تحقیقات در این مورد، نباید کسی "محاکمه صحرایی" شود.