امرالله صالح وزیر دولت در اصلاحات امنیتی افغانستان کناره‌گیری کرد

امرالله

منبع تصویر، Getty Images

امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی افغانستان از سمتش کناره‌گیری کرده است.

آقای صالح در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است:"من از سمت وزیر دولت در امور اصلاحات سکتور امنیتی و رئیس بورد عالی نظارت برتعینات افسران ارشد قوای دفاعی و امنیتی خودم را مستعفی می‌دانم."

او دلیل استعفایش را ننوشته است، اما در ادامه پیامش نوشته که به‌زودی دلایل و عوامل این تصمیمش را به همه توضیح خواهد داد. او نوشته است:

"می‌دانم سوالات زیادی در اذهان شما ایجاد خواهد شد. با مدنظرداشت حرمت به اسرار امنیتی و مصلحت های مهم ملی تلاش خواهم کرد که دلایل و عوامل این تصمیم خویش را بزودی در خدمت تان توضیح دهم."

بیشتر بخوانید:

در پی حمله مرگبار دو هفته پیش در کابل که در آن حدود ۱۵۰ نفر کشته شد، کابل شاهد اعتراضات و تظاهرات بوده است و در یک مورد در درگیری میان پلیس و معترضان ۵ معترض کشته شدند.

معترضان که خیمه‌های را در کابل برپا کرده‌اند، خواهان کناره‌گیری مقامات امنیتی افغانستان از جمله حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان هستند.

در مراسم تشییع جنازه یکی از معترضان سه انفجار انتحاری رخ داد که امرالله صالح در کنار عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و تعداد دیگر از اعضای ارشد دولت افغانستان از این حملات جان سالم بدر بردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هارون نجفی‌زاده، بی‌بی‌سی

آقاى صالح از همان سه ماه پيش با ترديد و دودلگى در پى تندترين انتقادها از سياست‌ها و برنامه‌هاى امنيتى و دفاعى دولت وارد شد؛ به اميد اينكه بتواند بخشى از امور نظامى افغانستان را ساماندهى كند.

اشرف غنى هرچند نام و نشان معتبرى به رئيس پيشين امنيت ملى افغانستان كه هواداران زيادى در دنياى مجازى دارد و جريان روند سبز را هم رهبرى مي‌كند، اعطا كرد، اما در اين مدت هيچ تغيير و تبديل اساسى در پرسونل و پاليسى امنیتی افغانستان به هدايت اقاى صالح انجام نشد.

برعكس، اوضاع كه رفته رفته بدتر شد و فشار افكار همگانى به ويژه پس از تظاهرات خونين اخير شديدتر شد و امرالله صالح با پرسش‌های بنيادى در باره بودنش در دولت رو برو شد.

كار كردن در دولت درگير شديدترين جنگ و با رئيس جمهورى كه مي‌خواهد تمام امور از زير نظر مستقيمش بگذرد، ظاهرا براى آقاى صالح آسان نبود.

ناظران اوضاع از همان آغاز پيوستن صالح به دولت را به فال نيك گرفتند، به این اميد كه او بتواند نقش سازنده‌اى در بهبود اوضاع بازى كند. اما به نظر مي‌رسد پيچيدگى امور در افغانستان چنان است كه مشكل است با رفتن يا ماندن افراد گره اساسى كار باز شود.

امرالله صالح که از متحدان نزدیک عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان است، سه ماه پیش به عنوان وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی افغانستان تعیین شد. وزارتی که از سوی رئیس‌جمهوری غنی ساخته شده بود.

ریاست جمهوری افغانستان از وزارت‌های دفاع و امور داخله خواسته بود که با وزیر دولت در امور اصلاحات در بخش امنیتی همکاری همه جانبه کنند.

امرلله صالح، رئیس روند سبز از منتقدان صریح‌الهجه سیاست‌های پاکستان است. او خواستار حمله نظامی آمریکا به پایگاه‌های شورشیان در خاک پاکستان نیز است.

آقای صالح از ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۰ میلادی رئیس امنیت ملی افغانستان بود. این نظر در محافل سیاسی و مطبوعاتی افغانستان وجود داشت که آقای صالح در اثر فشارهای پاکستان، از ریاست امنیت ملی استعفا کرد.

آقای صالح از مخالفان سرسخت طالبان است. او معتقد است که باید اول به طالبان فشار نظامی وارد کرد تا آنها وادار به مذاکره شوند.