دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان هند و افغانستان ایجاد شد

حق نشر عکس Wiki
Image caption مقامات افغان گفته‌اند که یک هواپیمای مملو از محصولات کشاورزی، فردا فرودگاه کابل را به قصد دهلی ترک خواهد کرد

اولین دهلیز هوایی میان افغانستان و هند برای انتقال اموال تجاری میان این دو کشور از فردا یکشنبه، ۲۸ جوزا/ خرداد آغاز به کار می‌کند.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرده‌اند که این اموال توسط هواپیماهای کارگوی شرکت هواپیمایی آریانا انجام خواهد شد.

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که با آغاز پروازهای کارگو، وابستگی افغانستان برای صادرات کالا به پاکستان کمتر خواهد شد.

اولین محموله صادراتی افغانستان بوزن ۶۰ تن که بیشتر آن محصولات کشاورزی است، فردا به هند منتقل خواهد شد.

آقای پسرلی افزود که در روزهای آینده محموله بازرگانی هند شامل دارو، وسایل آرایشی و مواد غذایی نیز به کابل خواهد رسید.

مسئولان اتاق تجارت می‌افزایند که در حال حاضر پروازهای کارگو به هند از فرودگاه کابل و قندهار انجام می‌شود ولی در آینده نزدیک این پرواز از فرودگاه‌های بلخ و هرات نیز آغاز خواهد شد.

گوپال بگلای، سخن‌گوی وزارت خارجه هند گفته است که این پروازها شاید ماه یکبار یا دو هفته یکبار انجام شود.

ادامه تنش‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان، بر کار تاجران افغان تاثیرات منفی گذاشته است.

حق نشر عکس MOFA
Image caption توافق بر سر ایجاد این دهلیز میان رئیس‌جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند در حاشیه ششمین 'اجلاس قلب آسیا در مورد افغانستان ' در دسامبر سال گذشته میلادی اعلام شده بود

بارها به دلیل ادامه تنش سیاسی میان دو کشور، اموال صادراتی بازرگانان افغانستان که بیشتر آنها میوه است، در مرزهای دو کشور گیر مانده و نابود شده است.

افغانستان برای جلوگیری از این کار تلاش کرده که راه‌های بدیل را برای صادرات میوه افغانستان در نظر گیرد و ایجاد دهلیز هوایی میان کابل و دهلی یکی از راه حل‌ها در این مورد بود.

حالا که تلاش‌های دولت افغانستان برای صادرات میوه و تولیدات زراعتی از طریق هوا به هند نهایی شده، به نظر می‌رسد که افغانستان با شکستن آنچه کارشناسان محاصره اقتصادی کابل توسط پاکستان می‌خوانند، نزدیک شده باشد.

توافق بر سر ایجاد این دهلیز میان رئیس‌جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند در حاشیه ششمین 'اجلاس قلب آسیا در مورد افغانستان ' در دسامبر سال گذشته میلادی اعلام شده بود.

محمداشرف غنی در این نشست گفت که هدف از این کار، استفاده مردم دو کشور از امکانات یکدیگر است.