غنی در گشایش دهلیز هوایی افغانستان و هند: بحران را به فرصت تبدیل می‌کنیم

دهلیز هوایی افغانستان و هند حق نشر عکس India in Afghanistan/Twitter

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز دوشنبه (۲۹ جوزا/خرداد) اولین دهلیز هوایی افغانستان و هند را افتتاح کرد.

در اولین روز گشایش این دهلیز هوایی امروز ۶۰ تن گیاه طبی به ارزش پنج میلیون دلار توسط هواپیمای کارگوی شرکت آریانا از افغانستان به هند فرستاده شد.

آقای غنی در مراسم امروز گفت: "امروز کسانی که برای ما بحران ایجاد می‌کنند، درس بگیرند که ما بحران را به فرصت بدل می‌کنیم."

او اشاره‌ای به بسته شدن مرز اسپین‌بولدک میان افغانستان و پاکستان در سال گذشته کرد که سبب شد ضرر فراوانی به خصوص به تجار میوه افغانستان وارد شود و افزود که ایده ایجاد این دهلیز تجارتی آن زمان به میان آمد.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که هدف افغانستان این است که به یک کشور صادرکننده تبدیل شود تا فقر و بی‌ثباتی در این کشور از بین برود.

صدیق الله مجددی مسئول پروژه دهلیز هوایی افغانستان و هند نیز گفت هدف از این پروژه بلند بردن سطح تجارت این دو کشور و دور زدن سد تجارت زمینی میان آنهاست.

به گفته او اکنون سطح تجارت افغانستان و هند حدود پنجصد میلیون دلار است که دولت افغانستان در نظر دارد این رقم در چند سال آینده افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

به گفته وی، تمویل‌کننده این دهلیز هوایی دولت افغانستان است و تجار برای هر کیلو کالای تجاری تنها ۲۰ سنت می‌پردازند، هزینه‌ای که در گذشته تا ۷۰ سنت بوده است.

آقای مجددی گفت این برنامه به گونه دوامدار ادامه خواهد یافت و اکنون هفته‌ای یک پرواز و در صورت نیاز هفته‌ای دو پرواز نیز انجام خواهد شد.

او افزود: "آغاز این پروژه پیامی واضح به کشورهای منطقه است ]این [ که در تجارت آزاد منفعت همه است. همه باید از این فرصت استفاده کرده و روابط اقتصادی را تحکیم بخشیم. همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی منجر به صلح و تامین امنیت می‌شود."

حق نشر عکس Shahhusain Murtazawi/Facebook
Image caption با فراهم شدن امکان صادرات میوه و تولیدات زراعتی از طریق هوا به هند به نظر می‌رسد که افغانستان با شکستن آنچه کارشناسان محاصره اقتصادی کابل توسط پاکستان می‌خوانند، نزدیک شده باشد

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز به نمایندگی از بخش خصوصی افغانستان از آغاز این پروژه استقبال کرد و هند را بازار مهمی برای تولیدات افغانستان خواند.

او گفت که حمل و نقل از مشکلات عمده تجار افغانستان بوده و آنها امیدوارند همه مشکلات در این بخش به زودی حل گردد.

مسئولان اتاق تجارت می‌گویند که در حال حاضر پروازهای کارگو به هند از فرودگاه کابل و قندهار انجام می‌شود ولی در آینده نزدیک این پروازها از فرودگاه‌های بلخ و هرات نیز آغاز خواهد شد.

دهلیز هوایی هند و افغانستان در حالی گشایش می‌یابد که افغانستان تاکنون از لحاظ تجارتی وابستگی بسیاری به مرزهای مشترک با پاکستان داشته است و هر از گاهی پاکستان به دنبال تنش‌ها میان دو کشور از آن استفاده می‌کرد.

بارها به دلیل تنش سیاسی میان دو کشور، اموال صادراتی بازرگانان افغانستان که بیشتر آنها میوه است، به خاطر بسته شدن مرزها در دو کشور گیر مانده و نابود شده است.

افغانستان برای جلوگیری از این کار تلاش کرده که راه‌های بدیل برای صادرات میوه افغانستان پیدا کند و ایجاد دهلیز هوایی میان کابل و دهلی یکی از راه حل‌ها در این مورد است.

با فراهم شدن امکان صادرات میوه و تولیدات زراعتی از طریق هوا به هند به نظر می‌رسد که افغانستان با شکستن آنچه کارشناسان محاصره اقتصادی کابل توسط پاکستان می‌خوانند، نزدیک شده باشد.

توافق بر سر ایجاد این دهلیز میان رئیس‌جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند در حاشیه ششمین 'اجلاس قلب آسیا در مورد افغانستان ' در دسامبر سال گذشته میلادی اعلام شده بود.