رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی افغانستان تکمیل شد

نشست خبری حق نشر عکس IEC
Image caption رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان تکمیل شد

رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان میان کمیسیون مستقل انتخابات و ارگان‌های امنیتی این کشور به امضا رسید.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر سال ۱۳۹۷ برگزار شود.

نجیب الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز یکشنبه ۱۱ سرطان/تیر در یک نشست خبری گفت تأمین امنیت مهمترین بخش از روند انتخابات است که بدون آن، اعتبار انتخابات زیرسوال خواهد رفت.

او افزود که همکاری نزدیک این کمیسیون با ارگان‌های امنیتی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را به دنبال خواهد داشت.

او از ارگان‌های امنیتی خواست در بخش تأمین امنیت رای‌دهندگان، مراکز رای‌دهی، روند ثبت نام رای‌دهندگان، انتقال مواد انتخاباتی و فراهم آوری زمینه نظارت از انتخابات با آنها همکار باشند.

آقای احمدزی همچنان تأکید کرد که ارگان‌های امنیتی افغانستان باید مانع از مداخله زورمندان در روند انتخابات شوند و خودشان نیز به گونه بی‌طرفانه در این روند عمل کنند.

Image caption انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان قرار است یک سال بعد برگزار شود

محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش افغانستان نیز در نشست خبری امروز گفت ارتش افغانستان در هماهنگی با سایر نیروهای امنیتی با استفاده از تجارب سالهای گذشته، برای تأمین امنیت انتخابات نهایت سعی خود را انجام خواهد داد.

تاج محمد جاهد، وزیر داخله/کشور افغانستان نیز به مردم، کمیسیون انتخابات و دولت افغانستان اطمینان داد که آمادگی‌های لازم را برای تأمین امنیت انتخابات روی دست دارند.

او همچنان از مردم، علمای دین، بزرگان منطقه و فعالان مدنی خواست تا در راستای تأمین امنیت انتخابات، با نیروهای امنیتی این کشور همکاری کنند.

آقای جاهد همچنین تأکید کرد که به هیچ کسی اجازه مداخله در انتخابات را نخواهند داد.

حق نشر عکس Iec
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی تاریخ انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور را اعلام کرد

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، اما می‌گوید که با توجه به اوضاع داخلی افغانستان، تهدیدات امنیتی، اوضاع منطقه و رقابت‌های بین‌المللی، تأمین امنیت انتخابات کار ساده‌ای نیست.

وی افزود که با توجه به تهدیدهای موجود، حجم کار نیروهای امنیتی بسیار بالا است و آنها نیازمند حمایت و کمک مردم این کشور هستند.

او گفت که روزانه در سراسر افغانستان حدود ۱۲۰ تهدید وجود دارد که نیروهای امنیتی ۶۰ تا ۸۰ درصد آنها را خنثی می‌کنند. آقای استانکزی تصریح کرد که تنها در کابل، حدود ۴۰ تهدید امنیتی وجود دارد.

رئیس امنیت ملی افغانستان همچنین به کمک جامعه جهانی اشاره کرد و گفت تا سال آینده و زمان برگزاری انتخابات، ظرفیت‌های جدید در میان نیروهای امنیتی افغان به وجود خواهد آمد که آنها را قادر می‌سازد وظیفه خود را بهتر از گذشته انجام دهند.

Image caption معصوم استانکزی می‌گوید با توجه به تهدیدات موجود، تامین امنیت انتخابات کار ساده‌ای نیست

کمیسیون مستقل انتخابات به تازگی تقویم انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور را اعلام کرد. مقامات در این نهاد می‌گویند این انتخابات دست‌کم ۲۱۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد که جامعه جهانی برای تأمین آن تعهد سپرده است.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان درماه ثوراردیبهشت یا جوزا/خرداد ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرده است.

مطالب مرتبط