تظاهرات در هلمند علیه سخنان رئیس‌جمهوری ایران

هلمندیان

ده‌ها نفر از ساکنان و فعالان مدنی هلمند در جنوب افغانستان در اعتراض به سخنان اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مورد ساخت سد/بندهای آب در افغانستان تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان علیه دولت ایران شعار سر دادند و تاکید کردند که در رابطه با آب رود هیرمند/دریای هلمند باید طبق معاهده امضاشده توسط موسی شفیق و عباس هویدا، نخست‌وزیران پیشین افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ عمل شود.

در آن معاهده تصریح شده است که سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به تازگی ایجاد بندهای آب را در افغانستان به ضرر محیط زیست بعضی از استان‌های ایران خوانده، اما معترضان در افغانستان، این سخنان او را "مداخله آشکار" در امور افغانستان عنوان می‌کنند.

سردار محمد همدرد رئیس جامعه مدنی هلمند در قطعنامه این تظاهرات گفت: "هیچکس در امور داخلی ما حق مداخله را ندارد، ایران باید به ما هشدار ندهد و این موضوع باید از راه صلح آمیز حل شود اگر نه ما میتوانیم حقوق خود را بگیریم."

در روزهای گذشته، چند گردهمایی کوچک در کابل در اعتراض به سخنان رئیس‌جمهوری ایران برگزار شد.

رئیس جمهوری ایران در همایش سراسری مقابله با گرد و غبار که دوشنبه ۳( ژوئیه/۱۲ تیر) در تهران برگزار شد، گفت که ۸۰ درصد منشا گردوغبار در این کشور منشا خارجی دارد و از جمله به تلاش‌های سدسازی در افغانستان و ترکیه اشاره کرد.

او گفت:"نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم، احداث سدهای متعدد در افغانستان و بند‌ها از کجکی، کمال‌خان، سلما و دیگر سدها و بندها در شمال و جنوب افغانستان در استان خراسان‌ما و سیستان و بلوچستان ما تأثیرگذاراست."

این سخنان آقای روحانی در روزهای گذشته واکنش‌های گسترده را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در پی داشته و مقام‌های افغانستان نیز مجبور شدند که به آن واکنش نشان دهند.

عبد البصیر عظیمی، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ایران گفت که مدیریت و کنترل آب در افغانستان براساس منافع ملی و احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد و این کار تهدیدی برای ایران نیست.