اشرف غنی خواستار پایان 'قطب‌بندی‌های قومی' در افغانستان شد

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption غنی: ما نمی‌توانیم نابودی پنهانی برخاسته از قطب‌بندی‌ قومی را دست کم بگیریم

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید نارضایتی‌های قومی در افغانستان پیچیده و به صورت عمیقی محسوس بوده و اکثرا استوار بر بی‌توجهی و تبعیضی است که از گذشته بر جا مانده است.

رئیس جمهوری افغانستان که امروز، یکشنبه ۱۸ سرطان/تیر در بیستمین نشست بورد مشترک نظارت و هماهنگی (JCMB) سخنرانی می‌کرد، گفت احساس نارضایتی در افغانستان به صورت فزاینده‌ای شکل قومی به خود می‌گیرد.

آقای غنی گفت: "ما نمی‌توانیم نابودی پنهانی برخاسته از قطب‌بندی‌ قومی را دست کم بگیریم. مثل همیشه، رهبران بی‌پروا و افرادی که منافع ملی را قربانی منفعت شخصی‌شان می‌کنند، می‌توانند یک جامعه پولاریزه را دست‌کاری کنند. ما نمی‌توانیم اجازه چنین کاری را بدهیم."

او گفت که حکومت نمی‌تواند اجازه دهد که این زهر گسترش یابد. به عنوان بخشی از مشوره‌ها و رجوع به مردم، یک گفتمان ملی که نگرانی‌های مردم را مشخص خواهد ساخت رهبری خواهد کرد تا بتواند با آنها به صورت آزادانه بحث کند و به صورت جمعی از قطب‌بندی‌ شدن کشور جلوگیری کند.

رئیس جمهوری غنی وعده داد که در این بخش راهکارها، سرمایه‌گذاری‌ها و کارمندان دولتی که تحت کنترل حکومت است را به دقت بررسی خواهد کرد تا اطمینان یابد که با تمامی اقشار به صورت عادلانه رفتار می‌شود و به عنوان یک شهروند برابر - با شهروند دیگر - که حق هر افغان بوده و قانون اساسی آن را تضمین کرده از وی نمایندگی می‌شود.

آقای غنی تأکید کرد که "ما باید یک ملت متحد نیز بسازیم." به گفته رئیس جمهوری افغانستان ملت عبارت از یک جامعه اخلاقی و نیازمند پرورش احساس عمیق تحمل به خاطر گفتگو و بحث‌های آزاد است.

او گفت که جامعه‌ای افغانستان تقریبا چهل سال جنگ مداوم را تجربه کرده، نیاز دارد تا ظرفیت شنیدن و درک رنج‌ها و زخم‌های گذشته را که آینده‌ را می‌سازد، در خود پرورش دهد.

آقای غنی مشوره در افغانستان را یک امر حتمی و ضروری دانست و گفت که به عنوان رئیس جمهوری و به عنوان یک شهروند، پی برده‌ که" خرد جمعی" یک امر عالی و بسیار سازنده است، "من خودم را به ایجاد یک استراتیژی توسعه به سطح کشور به خصوص با شامل ساختن علما، بزرگان، جوانان، زنان، فقراء و جامعه تجارتی مان، متعهد می‌دانم."

چندی قبل نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل گفته بود که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود."

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در نشست هیات هماهنگی و نظارت افغانستان‪ (JCMB‬) در کابل صحبت می‌کرد

'برای تامین امنیت شش ماه فرصت بدهید'

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به وضعیت امنیتی و حملات خونین کابل در ماه جوزا/خرداد امسال، خطاب به مردم و حضار گفت که شما در مورد امنیت‌تان، نگرانی‌های بجا دارید. "من برای تمام شهروندان کابل صحبت کرده و می‌گویم که امنیت شما در اولویت اصلی ما است. ما قبلاً اقدامات جدید امنیتی را روی دست گرفته‌ایم."

او وعده داد که در طول هفته‌های بعد با نظارت دقیق‌تر، امنیت را در شهرافزایش خواهد داد؛ کنترل بهتر ترافیک به منظور نظارت بهتر و جلوگیری از نفوذ شورشیان، آموزش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افغانستان که در کابل فعالیت دارند، تقویت خواهد شد.

آقای غنی گفت: "ماه‌های اولیه دشوار خواهد بود اما از شهروندان کابل می‌خواهم که شش ماه برای تأمین امنیت شهر به حکومت وحدت ملی مهلت دهند."

او خواستار همکاری مردم شهر کابل و ایستادگی آنان برای توقف حمله‌های "تروریستی" دراین شهر شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در انفجاری که در نزدیکی سفارت آلمان در کابل رخداد بیش از ۱۵۰ نفر کشته شدند

آقای غنی گفت که با هفت هزار شهروند کابل دیدار کرده و از ناامیدی عمیق همراه با آشفتگی آنان و اجماع بر نیاز به اصلاحات کلیدی در بخش امنیت و توسعه آگاه است. به گفته او مردم نیازمند کار هستند. بدون شغل، ذخیره نامحدود از همدستان و انتحاریان آماده عضویت در این گروه‌ها وجود خواهند داشت که از طرف شورشیان به‌خوبی تامین مالی می‌شوند.

او گفت که افغانستان بیش از حد متمرکز است و برای حل این مشکل حکومت تلاش خواهد کرد تا شهروندان در مرکز روند توسعه قرار داشته باشند و نقش کلیدی را در حسابدهی حکومت به ملت بازی نمایند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که روند اشتغال‌زایی اضطراری را در هفته‌های نزدیک از دو وزارت امنیتی دفاع و داخله/کشور آغاز خواهد کرد.

'مردم دولت محافظ حقوقش را می‌خواهند'

آقای غنی گفت اکثریت شهروندان افغان مکرراً گفته‌اند که خواستار دولتی هستند که محافظ حقوق قانونی آنها بوده و برای یک افغان عادی، عدالت را فراهم کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که وجود فساد، حکومتداری بد، عدم مصونیت و سیاست واکنشی، از چالش‌های اساسی هستند که سد راه ایجاد دولتی می‌شود که شهروندان افغانستان آرزوی آن را دارند.

او گفت که بدون انجام اصلاحات در افغانستان، صبر شهروندان و حامیان بین‌المللی آن از دست خواهد رفت. اصلاحات منحصر به یک شخص یا یک اداره نمی‌تواند باشد، بلکه باید ملی باشد.

آقای غنی گفت که تلاش‌های دولت‌سازی حکومت افغانستان مبتنی بر ساختار یک دولت دموکراتیک است که قدرت آن بر اساس حاکمیت قانون خواهد بود. اولین وظیفه عمده دولت عبارت از تسهیل امنیت برای شهروندانش است.

آب منبع عمده افغانستان

آقای غنی گفت که آب، یکی دیگر از منبع عمده افغانستان است و حکومت اساسات قانونی را به خاطر بهره‌برداری از این منبع ایجاد خواهد نمود.

او گفت که افغانستان روی زیربناهای آبیاری و سدهای آبی به خاطر افزایش مؤثریت کشاورزی سرمایه‌گذاری کرده‌است و با تکمیل طرح فنی سرمایه‌گذاری در این بخش را که کلید رشد و کاهش فقر است، سرعت خواهد بخشید.

حق نشر عکس MEW.AF
Image caption آقای غنی گفت که مدیرت آبها کلید رشد و باعث کاهش فقر در افغانستان می‌شود

آقای غنی به کشور خاص در این سخنرانی اشاره نکرد ولی قبلا رئیس جمهوری ایران در همایش سراسری مقابله با گرد و غبار که (دوشنبه ۳ ژوئیه/۱۲ تیر) در تهران برگزار شد، گفت که ۸۰ درصد منشا گردوغبار در این کشور منشا خارجی دارد و از جمله به تلاش‌های سدسازی در افغانستان و ترکیه اشاره کرد.

او گفت:"نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم، احداث سدهای متعدد در افغانستان و بند‌ها از کجکی، کمال‌خان، سلما و دیگر سدها و بندها در شمال و جنوب افغانستان در استان خراسان‌ما و سیستان و بلوچستان ما تأثیرگذاراست."

'تحمل افغانستان بخاطر این ویرانی به سر خواهد رسید'

آقای غنی در این سخنرانی گفت که حکومت وحدت ملی از آغاز به صلح متعهد بوده است. "سرمایه سیاسی و زندگی‌مان را به خاطر تأمین صلح تقدیم کرده‌ایم، اما دستی که ما برای صلح دراز کرده‌ایم، هنوز گرفته نشده‌است."

آقای غنی تاکید کرد که درخواستش به خاطر تضمین بی‌طرفی روابط دولت-دولت با پاکستان هنوز تحقق نیافته‌است. افغانستان مصمم به تأمین صلح است، اما جامعه بین‌المللی باید درک کند که تحمل مردم ما به خاطر این ویرانی‌ها به سر خواهد رسید.

او گفت که گروه‌های طالبان، باید بدانند که زمان به نفع آنان نیست. آنها می‌توانند صلح و آشتی واقعی را در آغوش بگیرند، یا آماده باشند تا از طرف جامعه جهانی به عنوان یک سازمان "تروریستی" دسته‌بندی شوند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که جامعه بین‌المللی باید واضح بسازد که وقتی تمامی عرف‌های پذیرفته‌شده نقض می‌شود و سفارت‌خانه‌ها و دیپلومات‌ها به صورت عمدی مورد حمله قرار می‌گیرند، سکوت نمی‌تواند پاسخی برای آن باشد.

او گفت که افغانستان در خط مقدم نبرد برای دفاع از خود و امنیت جهانی قرار دارد. "چالش‎ها واضح است و بدتر از این خواهند شد، اگر ما با قاطعیت، انسجام و در جهت مشخص عمل نکنیم."

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "آنچه جامعه بین‌المللی از ما می‌خواهد همان است که مردم ما می‌خواهند. بیایید متحد شویم تا آینده را برای نسل آینده مصون بسازیم."