درآمد معدن طلای بدخشان افغانستان 'به شورشیان می‌رسد'

طلا حق نشر عکس Getty Images
Image caption معادن افغانستان از منابع عمده تامین هزینه جنگ شورشیان به حساب می آید. عکس از آرشیو

مسئولان اداره معدن بدخشان در شمال افغانستان گفته که کنترل استخراج معدن طلای ولسوالی راغستان این ولایت به یک منبع درآمد برای شورشیان وابسته به گروه طالبان تبدیل شده‌است.

به گفته منابع محلی دراین معدن روزانه "مقدار زیادی" طلا با وسایل نسبتا پیشرفته استخراج می‌شود.

ساکنان محل مدعی هستند که گروه‌های "مافیا" دلیل ادامه ناامنی و افتادن درآمد این معدن به دست نیروهای شورشی وابسته به گروه طالبان هستند.

محمد کامران، یکی از زرگران در شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان می‌گوید که طلای راغستان به کابل، پایتخت افغانستان و بعد به کشورهای دیگر برده شده و سپس بعد از تصفیه دوباره به افغانستان و همچنین بدخشان منتقل می‌شود.

به گفته او این طلاها از طریق شستن ریگ‌ها به صورت غیر قانونی استخراج می‌شود.

معدن طلای راغستان یکی از بزرگترین معادن طلا در افغانستان محسوب می‌شود. وزارت معدن افغانستان شش سال پیش استخراج این معدن را به یک شرکت ترکی واگذار کرد و بعد از عقد قرارداد، این شرکت به دلیل ادامه ناامنی قادر به استخراج این معدن نشد.

مهندس محمد اکبر انوری، رئیس اداره معدن بدخشان گفت که مشکلات امنیتی باعث شد که این شرکت نتواند برای استخراج طلا در بدخشان سرمایه‌گذاری کند.

به گفته قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان، به دلیل اوضاع بد امنیتی در ولسوالی راغستان شماری از افراد از این وضعیت سود می‌برند.

احمد جاوید راغی، یکی از نمایندگان شورای ولایتی بدخشان مدعی‌است که گروه طالبان از این وضعیت استفاده کرده و کنترل معدن طلای راغستان را در اختیار گرفته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ولایت بدخشان چندین معدن طلا وجود دارد. عکس از آرشیو

اکنون گروه طالبان بخشی از ولسوالی راغستان را در کنترل دارد.

معدن اصلی طلای راغستان در محلی به نام "ویکادر" موقعیت دارد. هنوز استخراج طلااز معدن اصلی آغاز نشده، اما استخراج طلا در دامنه‌های این معدن ادامه دارد.

معدنچیان دراین محل با استفاده از بیل میکانیکی حفاری را در دامنه معدن اصلی آغاز کرده و صدها کارگردر این محل درحال کار هستند.

آقای راغی می‌گوید که در این محل هر معدن سرکارگر دارد و ۴۰۰ الی ۵۰۰ کارگر در هر معدن مشغول استخراج طلا هستند.

امام علی عزیزی، سرپرست مدیریت عمومی مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پلیس بدخشان می‌گوید که پیشنهاد آنها برای ایجاد نیروهای محافظ معدن لاجورد و طلا در بدخشان به وازرت کشور افغانستان هنوز بی‌جواب مانده است.

در ولایت بدخشان علاوه بر معدن طلای راغستان چند معدن دیگر نیز در ولسوالی‌های شهر بزرگ و کوهستان وجود دارد.

در این ولایت معدن یاقوت، بیروج و زمرد دریایی وجود دارد که همچنان به صورت غیر قانونی استخراج می‌شود.