خلبان زن افغان-آمریکایی در پرواز دور دنیا به کابل رسید

شایسته
Image caption شایسته در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت سفرش پیام صلح به جهانیان دارد

شایسته واعظ، دختر ۲۹ ساله آمریکایی افغان‌تبار با هواپیمای خود به تنهایی به دور جهان سفر می‌کند.

او که اکنون در جریان این سفرش به کابل پایتخت افغانستان رسیده، سفرش را در ماه مه سال روان آغاز کرده است.

او لباس سرمه‌ای رنگ خلبانی به تن دارد و چادر/روسری به رنگ پرچم ملی افغانستان به سر. در میدان هوایی (فرودگاه) کابل با استقبال گرم مردم و رسانه‌ها روبه‌رو شد.

هیجان داشت و لبخند می‌زد. او هیچ احساس بیگانگی با آنهایی که دورش را گرفته بودند، نمی‌کند. با آن که این نخستین دیدارش از سرزمین پدری‌اش است.

می‌گوید به زنان افغان الهام می‌دهد که برای رسیدن به آرزوهای خود سخت‌کوش باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شایسته سفرش را در ماه مه آغاز کرده است

او در سفر به افغانستان که نوزدهمین سفرش است، با هواپیمای تک‌موتوره اجاره‌ای‌اش نیامده، بلکه با هواپیمای یک شرکت هوایی دیگر آمده زیرا کوهستانی بودن افغانستان برای پرواز با هواپیمای او مناسب نیست.

شایسته در ساعات اولیه رسیدنش به کابل به قصر سپیدار و ارگ ریاست‌جمهوری رفت و با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

Image caption شایسته با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان دیدار کرده است

هر دو رهبر از شجاعت این دختر افغان تقدیر کردند و آرزو کردند که زنان دیگر افغان نیز مثل او باشند.

شایسته در آمریکا درس خوانده و مدرک کارشناسی ارشد (ماستری) اولش را در رشته هوانوردی از یکی از دانشگاه‌های هوانوردی آمریکا به دست آورده است و در حال حاضر مشغول خواندن ماستری دومش در بخش اداره و مدیریت هوانوردی از همان دانشگاه آمریکا است.

سفر دور جهان او از فلوریدای آمریکا آغاز شده و او تاکنون به هجده کشور در پنج قاره سفر کرده است. کشورهای آمریکا، کانادا، پرتغال، اسپانیا، بریتانیا، یونان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی از جمله این کشورهاست.

حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز از شایسته تقدیر کرده است

این سفر با کمک‌هایی که از سوی نهاد "پروازهای رویایی" جمع آوری شده، تمویل می‌شود. رئیس این نهاد خود شایسته است.

می‌گوید گزارش‌های خشونت علیه زنان افغان او را آزار می‌دهد و او می‌خواهد با این سفر استثنایی به تمام زنان جهان به خصوص زنان افغان این پیام را بدهد که تا برای رسیدن به آرزوهای خود تلاش کنند.

شایسته با مادر و پنج خواهرش در آمریکا زندگی می‌کند ولی می‌گوید در سفر به دور دنیا از زنان افغان نمایندگی می‌کند و به جهان نشان می‌دهد که زنان افغان نیز می‌توانند و موفق می‌شوند.

پدر او فهیم ارغندیوال در حال حاضر در دفتر رئیس اجرایی کار می‌کند و عموی او عبدالهادی ارغندیوال وزیر پیشین اقتصاد افغانستان بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شایسته تصمیم دارد دور دنیا را با هواپیمای اجاره‌ای خود بگردد