دختران افغان با وساطت ترامپ برای مسابقه روبات‌ها به واشنگتن می‌روند

روبات
Image caption روبات دختران به آمریکا رفت ولی خود آنان در هرات هستند

وبسایت نشریه پولیتیکو در واشنگتن گزارش می دهد که مقام های آمریکایی به توصیه دونالد ترامپ تصمیم گرفته اند به گروهی از دختران جوان افغان برای شرکت در یک مسابقه روبات ها در واشنگتن اجازه سفر دهند.

در خواست ویزای این گروه شش نفری از دانش آموزان مدارس دخترانه هرات، در غرب افغانستان، قبلا دو بار رد شده بود.

بیشتر بخوانید: روبات دختران هراتی به آمریکا رفت، اما سازندگانش اجازه نیافتند

پولیتیکو نوشت که وزارت خارجه آمریکا علت رد درخواست ویزا را توضیح نداده بود اما یک دلیل معمول نگرانی از ماندن دارندگان ویزا در آمریکا و بازنگشتن به افغانستان است.

با این حال رد درخواست این دانش آموزان با واکنش های انتقادآمیزی روبرو شد.

به نوشته این نشریه رئیس جمهور آمریکا از این موضوع آگاه شد و از مقام های شورای امنیت ملی خواست در صورت امکان در آن مداخله کنند.

در نهایت با رایزنی مقام ها در سازمان های مختلف دولتی، وزارت امنیت ملی موافقت کرد براساس سیستم "عفو" که امکان سفر ده روزه به آمریکا، البته بدون ویزا را می دهد، شرایط سفر این دختران به آمریکا را فراهم کند.

دینا پاول معاون تیم مشاوران امنیت ملی در بیانیه ای نوشت: "این هیات از دختران جوان که دست اندر کار علم و دانش هم هستند بسیار مایه افتخار هستند. آنها نماینده بهترین های جامعه افغانستان و تجسم این امید هستند که آرزوهای بلند آنها می تواند جامه عمل بپوشد. اینها رهبران آینده جامعه افغانستان و سفرای قدرتمند کشور خود هستند."

پولیتیکو نوشت: "منتقدان استدلال می کردند که رد ویزای این جوانان حاوی پیامی غلط برای مردم افغانستان است، کشوری که نیروهای آمریکایی در آن هنوز مشغول نبرد با طالبان هستند که زمانی دختران را از مدرسه رفتن منع می کرد."

این دانش آموزان با عبور از موانع متعدد روباتی ساخته اند که در بازی نقش توپ جمع کن را بازی می کند.

گفته می شود تجهیزات ارسالی برای آنها در گمرک معطل ماند و در نتیجه آنها با نوآوری از وسایل ابتدایی موجود در خانه برای جایگزینی قطعات استفاده کردند.

روبات آنان در مسابقه بین المللی روبات که از ۱۶ تا ۱۸ ژوییه/جولای در واشنگتن برگزار می شود، همراه با۱۶۰ تیم از نقاط مختلف جهان شرکت خواهد کرد.

این روبات پیشتر راهی آمریکا شده بود، و حالا سازندگان هم باید به موقع برای شرکت در مسابقه به واشنگتن برسند.