حرکت سیاسی جدیدی در افغانستان اعلام موجودیت کرد

کابل حق نشر عکس RahmatullahNabil
Image caption حرکت سیاسی "محور مردم افغانستان" امروز رسما اعلام موجودیت کردند

حرکت سیاسی جدید به نام "محور مردم افغانستان" امروز یکشنبه، ۲۵ سرطان/تیر اعلام موجودیت کرد. این حرکت شامل چهره‌های برجسته سیاسی افغانستان است.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حکومت حامد کرزی و رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در روز اعلام موجودیت این حرکت سیاسی به عنوان بنیان گذاران آن سخنرانی کردند.

جریان تازه سیاسی بیشتر از چهره‌های حکومت حامد کرزی تشکیل شده است. منتقدان جوان حکومت وحدت ملی، فعالان زن و همچنین کسانی که در پی تیرگی روابط از دولت بیرون شدند، از جمله اعضا این حرکت جدید سیاسی هستند.

حرکت جدید با برجسته کردن ناکامی‌های حکومت وحدت ملی افغانستان در حوزه امنیت، اقتصاد و سیاست خارجی حضورش را اعلام کردند.

این حرکت، سیاست‌های حکومت وحدت ملی را ناکام و تفرقه‌انداز خوانده و برنامه‌های صلح و جنگ آن‌را نیز بدون تاثیر دانسته است.

این جریان جدید سیاسی شعار اصلی خودش را "بازگشت به قانون و بازگشت به مشروعیت سیاسی" اعلام کرده‌اند.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در این مراسم گفت که سفرخونین را که مردم افغانستان ۱۶ سال پیش برای استقرار نظام جمهوری و بیرون کردن کشور از بحران و کسست سیاسی و اجتماعی آغاز کرده بودند امروز وارد بحرانی‌ترین و دردآورترین مرحله خود شده‌ است.

او گفت که این حرکت به عنوان نیروی اپوزیسون به مبارزات قانونی خود به منظور تحقق صلح، آزادی و قانون‌مداری چه از طریق بدست گرفتن حکومت سیاسی و چه در بیرون حکومت ادامه می‌دهد.

آقای اسپنتا مدعی شد که حکومت وحدت ملی به‌صورت سازماندهی‌شده به سرکوب جنبش‌های سیاسی رو آورده‌ است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای اسپنتا افزود که سیاست‌ خارجی حکومت سبب شده که قدرت‌های منطقه‌ای مثل روسیه و چین از افغانستان دور شوند

او سیاست ضد تروریسم حکومت وحدت ملی را زیر سئوال برد و کارنامه آن‌را ناکام خواند.

به گفته‌ی آقای اسپنتا، سیاست خطرناک اعتماد حکومت کابل به سازمان اطلاعات ارتش پاکستان موجب شد که حساسیت‌ها در برابر این سازمان کاهش یابد و کابل در برابر اقدام‌های پاکستان علیه منافع ملی افغانستان به‎جز سکوت و تسلیم هیچ واکنشی از خود نشان نداده است.

آقای اسپنتا افزود که سیاست‌ خارجی حکومت سبب شده که قدرت‌های منطقه‌ای مثل روسیه و چین از افغانستان دور شوند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشن امنیت ملی افغانستان، نیز دراین نشست گفت که مبارزه این نهاد سیاسی برای کسب مقام و منزلت نیست.

او گفت که این حرکت بزودی فعالیت خود را در ولایت‌های این کشور نیز گسترش خواهد داد.

حکومت وحدت ملی افغانستان از عملکردهای داخلی و خارجی خود دفاع می‌کند. دواخان مینه‌پال، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان انتقاد از حکومت وحدت ملی را نادرست می‌داند.

آقای مینه‌پال به بی‌بی‌سی گفت که حکومت در عرصه‌های داخلی و خارجی بهتر از حکومت قبلی عمل کرده است.

حق نشر عکس MOHAMMAD MOHAQEQ/FB
Image caption این ائتلاف در کشور ترکیه اعلام شد

احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان'، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' اخیرا ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان' شکل داده‌اند.

رهبران این سه حزب با انتشار اعلامیه‌ای گفتند که "برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی" این سه حزب تصمیم گرفته‌اند تا "شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان" را ایجاد کنند.