پلیس هلمند: ۱۳۰ جنگجوی طالبان در گرشک کشته شدند

طالبان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طالبان نیز ادعا دارند که تلفات سنگینی به نیروهای دولتی وارد کردند

مقامات امنیتی هلمند در جنوب افغانستان از تلفات سنگین گروه طالبان در جنگ‌های گرشک خبر می‌دهند.

گروه طالبان روز گذشته در نتیجه حملات سنگینی که با دو حمله انتحاری آغاز کرده بودند، کنترل دو پایگاه نظامی و نزدیک به بیست پاسگاه را در ولسوالی گرشک به دست گرفته بودند.

مقامات امنیتی در هلمند می‌گویند اکنون تمام این مراکز نظامی را دوباره به دست آوردند و طالبان از این ولسوالی عقب نشینی کردند.

محمد اسماعیل اخپلواک، فرمانده پلیس ولسوالی گرشک به بی‌بی‌سی گفت که ظهر امروز کنترل کامل مناطق "ده آدم خان" و "ابپاشک" ولسوالی گرشک را دوباره به دست آوردند.

نیروهای امنیتی افغانستان که حمایت هوایی نیروهای بین‌المللی را نیز به همراه داشتند، شب گذشته عملیات بازگیری پاسگاه‌های امنیتی را در ولسوالی گرشک آغاز کردند.

آقای اخپلواک می‌گوید در نتیجه این عملیات ۱۳۰ جنگجوی طالبان به شمول فرمانده پلیس و ولسوال خودخوانده طالبان در ولسوالی گرشک کشته شدند.

به گفته وی، در نتیجه درگیری‌های صورت گرفته دو سرباز افغان نیز کشته و یازده سرباز دیگر نیز زخمی شدند.

اما گزارش‌هایی وجود دارد که تنها در نتیجه دو حمله انتحاری روز گذشته طالبان، هشت سرباز افغان کشته و شش نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.

توضیح تصویر،

هلمند در جنوب افغانستان از ولایات ناامن افغانستان است

گروه طالبان تاکنون در مورد تلفات‌شان در جنگ امروز گرشک چیزی نگفته است.

اما، قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان در اعلامیه‌ای که روز گذشته به رسانه‌ها فرستاد، گفته بود که کنترل دو پایگاه نظامی و بیست پاسگاه امنیتی در گرشک را در دست گرفتند و تلفات سنگینی به نیروهای دولتی وارد ساختند.

جنگجویان گروه طالبان در حالی حملات گسترده بر مراکز نظامی ولسوالی گرشک را آغاز کردند که در روزهای اخیر، کنترل ولسوالی ناوه ولایت هلمند را پس از یک سال از دست دادند.

اکنون نیروهای امنیتی افغان می‌گویند طالبان را از ولسوالی گرشک نیز عقب راندند.

مردم محل نیز می‌گویند که صدای شلیک گلوله بعد از ظهر امروز کاهش یافته و تنها در برخی مناطق هلیکوپترهای ناتو گشت زنی می‌کنند.