سناتور مک‌کین: آمریکا استراتژی جدیدی برای پیروزی در افغانستان ندارد

سناتور مک‌کین در سال ۲۰۰۸ نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری بود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه: وضعیت امنیتی افغانستان به رسیدگی فوری نیاز دارد

جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه، از سیاست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در قبال افغانستان انتقاد کرده و گفته است هیچ استراتژی جدیدی برای پیروزی در افغانستان وجود ندارد.

آقای مک‌کین دو روز پس از آن که مشخص شد تومور مغزی دارد، گفت قرار بود استراتژی جدید دولت آمریکا در برابر افغانستان در نیمه ژوئیه/جولای به کنگره ارائه شود اما تاکنون چنین کاری نشده است.

انتظار می‌رود که استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان به زودی اعلام شود. اگرچه پنتاگون هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است اما برخی خبرگزاری‌ها گزارش کردند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مایل است ۳۹۰۰ سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به این کشور اعزام کند.

آقای مک‌کین که رئیس کمیته نیروهای مسلح آمریکا در کنگره است، اخیرا در کابل گفته بود که مذاکرات صلح زمانی پا خواهد گرفت که دولت افغانستان در میدان جنگ پیروز شود. این سفر آقای مک‌کین و شماری دیگر از سناتورهای آمریکایی به کابل در آستانه اعلام استراتژی جدید دولت آمریکا برای افغانستان صورت گرفت. سناتورهای آمریکایی که پیش از سفرشان به کابل به پاکستان رفته بودند، به دولت پاکستان گفتند اگر رفتارش را تغییر ندهد، آمریکا مجبور است رفتارش را در مقابل پاکستان تغییر دهد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی نظامی ناتو در افغانستان مستقر است که اغلب آنها آمریکایی هستند

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم گفته است هرچند دولت پاکستان در سال ۲۰۱۶ عملیات‌ "موثری" را علیه گروه تحریک طالبان پاکستان انجام داد، اما این کشور اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و گروه حقانی که در پاکستان "پناگاه امن" دارند به عمل نیاورده است.

تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد در ماه‌های اخیر در پی حملات خونین در افغانستان افزایش یافته و دولت افغانستان پیوسته پاکستان را به حمایت و پناه دادن به گروه طالبان و شبکه حقانی متهم می کند.

پاکستان اما همیشه این اتهامات را رد کرده و دولت افغانستان را متهم به حمایت گروه‌های مخالف این کشور می‌کند.