جان بس به عنوان سفیر جدید آمریکا در کابل معرفی می‌شود

جان بس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای بس پیش از این به عنوان سفیر آمریکا در گرجستان و دستیار ویژه جان کری، وزیر پیشین خارجه آمریکا، نیز کار کرده

دولت آمریکا جان بس، سفیر این کشور در ترکیه را به عنوان سفیر جدید آمریکا در افغانستان معرفی می‌کند. آقای بس باید از سوی سنای آمریکا تائید شود.

در بیانیه کاخ سفید که دیشب (پنجشنبه، ۲۹ تیر/سرطان) منتشر شد، آمده است آقای بس که از سال ۱۹۸۸ وارد کادر دیپلماتیک آمریکا شده، در زمینه "بسیج نیروهای متحد آمریکا برای مبارزه با تروریسم و بی‌ثباتی در عراق، سوریه و آسیای جنوب‌غربی کار کرده است."

پس از پایان ماموریت مایکل مکنلی در دسامبر سال گذشته، سفارت آمریکا در کابل از سوی هوگو لارنس، شارژدافیر/کاردار ویژه سفارت آمریکا، رهبری شده است.

آمریکا در حال حاضر بیشتر از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر سرگرم آموزش نظامیان افغان و عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند. ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

انتظار می‌رود که استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان به زودی اعلام شود. اگرچه پنتاگون هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است اما برخی خبرگزاری‌ها گزارش کردند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مایل است ۳۹۰۰ سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به این کشور اعزام کند.

توضیح تصویر،

سفارت آمریکا در کابل

آقای بس تاکنون در شش ماموریت خارج از آمریکا حضور داشته است. او پیشتر سفیر آمریکا در گرجستان و دستیار ویژه جان کری، وزیر پیشین خارجه آمریکا، بوده است.

سفیر آمریکا در ترکیه، از دانشگاه سیراکیوز نیویارک فارغ شده و پیش از آغاز فعالیت‌های دپیلماتیک، به عنوان سردبیر یک روزنامه آمریکایی و مشاور سیاسی کار می‌کرد.

او به به زبان‌های ایتالیایی و فرانسوی مسلط است.