اجساد دو پناهجوی افغان از بلغارستان به کابل فرستاده می‌شود

خودروی که تصادف آن در بلغارستان جان چند تبعه افغان را گرفت حق نشر عکس Bulgarian Ministry of Interior
Image caption خودرویی که تصادف آن در بلغارستان جان چند پناهجوی افغان را گرفت

قرار است روز شنبه ۳۱ سرطان/تیر اجساد دو پناهجوی افغان که در یک تصادف جاده‌ای در بلغارستان (بلغاریا) جان باخته بودند، به کابل، پایتخت افغانستان برسد.

در چهارم جون/ژوئن سال جاری میلادی پنج پناهجوی افغان در یک تصادف جاده‌ای یکجا با پنج پناهجوی پاکستانی کشته شدند.

امور رسمی انتقال اجساد این افغان‌ها از سوی وزارت خارجه افغانستان طی مراحل شده است، اما هزینه آن را باید خانواده قربانیان بپردازند.

سفارت افغانستان در بلغارستان می‌گوید که از میان این پنج نفر، اجساد سه نفر از افغان‌ها تا زمانی در بلغارستان باقی خواهند ماند که مراحل تثبیت هویت آنان کامل شود و هزینه بردن آنان به افغانستان نیز تهیه شود.

اما خانواده‌های این سه نفر گفته‌اند که توانایی تأمین هزینه انتقال اجساد آنان به افغانستان را ندارند. این هزینه برای هر جسد چهار هزار یورو است.

اتباع پاکستانی که در این رویداد جان باخته بودند فقط چند روز پس از آن تصادف به کشورشان منتقل شدند.

احمد صدیق دلیر، کاردار افغانستان در بلغارستان می‌گوید که نمایندگی سیاسی افغانستان بودجه مشخصی برای انتقال اجساد اتباع افغان به کشورشان در اختیار ندارد.

شماری از افغان‌ها به کمک یک نهاد خیریه در بریتانیا برای تهیه هزینه انتقال سه جسد دیگر به افغانستان، اقدام به جمع آوری پول کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بلغارستان از کشورهایی است که پناهجویان برای رسیدن به اروپای غربی از آن می‌گذرند

کمتر از دو ماه پیش یک خودروی ون که ۱۷ پناهجو را به طور غیرقانونی از ترکیه به بلغارستان منتقل می‌کرد به یک درخت خورد و در آن ۹ نفر کشته شدند.

در این رویداد که در ۱۰۰ کیلومتری صوفیه، پایتخت بلغارستان روی داد، چند نفر دیگر هم زخمی شدند. چند کرد و عراقی هم از سرنشینان این خودرو بودند.

مطیع الله خوگیانی که در این رویداد زخمی شده بود به بی‌بی‌سی گفت که زمانی که راننده از فرط خستگی به خواب رفت، کنترل خودرو را از دست داد.

شکرالله لودین، مقیم بریتانیا و نماینده جوانان افغان در اروپا، می‌گوید که کمپین جمع‌آوری پول آنان را امیدوار کرده تا هزینه انتقال اجساد باقی مانده پناهجویان افغان به کشور شان به زودی تهیه شود.