اشرف غنی: افغانستان می‌تواند سالانه میزبان ۵ میلیون گردشگر خارجی باشد

غنی

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای غنی می‌گوید افغانستان می‌تواند سالانه تا پنج میلیون گردشگر خارجی داشته باشد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید اگر تهدیدهای امنیتی تروریسم در این کشور به پایان برسد، افغانستان می‌تواند سالانه میزبان دو تا پنج میلیون گردشگر خارجی باشد.

آقای غنی در سمینار علمی-تحقیقی "چالش‌های تروریسم در برابر گردشگری" امروز یکشنبه، اول اسد/مرداد گفت ضرورت است که در افغانستان به گردشگری به عنوان یک وسیله ضد تروریسم دیده شود.

او با اشاره به ادامه ناامنی‌ها در کشورش گفت که برنامه ریزی برای جلب گردشگران خارجی در افغانستان پیش از وقت نیست زیرا صلح و ثبات به این کشور آمدنی است.

رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که افغانستان با توجه به داشتن جذابیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، مکان مناسبی برای گردشگری است.

به گفته وی، افغانستان با هیات باستان شناسی فرانسه به توافق رسیده تا نقشه سرتاسری از آثار باستانی افغانستان ترتیب شود.

او گردشگری را راه مهمی در زمینه‌سازی برای کار و بار و به دست آوردن درآمد خواند و تأکید کرد که بخش بزرگی از گردشگری آینده در افغانستان، بر میراث فرهنگی گذشته این کشور استوار است.

توضیح تصویر،

تنها ولایت هرات در افغانستان هفت‌صد ساحه باستانی دارد

آقای غنی افزود: "همان گونه که افغانستان در هزاران سال مرکز بزرگ اتصال و انتقال فکر، فرهنگ و تمدن بود، در آینده نیز این نقش را خواهد داشت."

رئیس جمهوری افغانستان همچنین زیبایی‌های طبیعی افغانستان را از بزرگترین سرمایه‌های این کشور خواند که تاکنون بسیاری از گردشگران خارجی آنها را ندیده‌اند.

وی گفت در سفر اخیری که به بامیان داشت، همراهان خارجی او پیشنهاد کردند که پرواز مستقیمی از دوبی یا یکی از کشورهای آسیای مرکزی به بامیان آغاز شود.

محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز می‌گوید افغانستان اکنون نیز گردشگران خارجی دارد اما شمار آنها نسبت به شمار گردشگران داخلی بسیار کم است.

به گفته وی، امنیت شرط اصلی جذب گردشگران خارجی است.

توضیح تصویر،

بند امیر در بامیان از سوی دولت این کشور به عنوان پارک ملی ثبت شده است

آقای باوری می‌گوید اکنون در افغانستان هفتصد شرکت گردشگری خصوصی و ۱۲۰ مهمانخانه در پذیرایی از گردشگران موجود است و برای شصت هزار نفر در بخش گردشگری، زمینه کار فراهم شده است.

به گفته وی، دولت افغانستان تنها ۲۵ میلیون افغانی از خدمات در عرصه گردشگری در یک سال گذشته درآمد داشته است.

رئیس جمهوری افغانستان از اشتراک کنندگان سمینار علمی-تحقیقی، خواست که سرمایه‌های گردشگری افغانستان را فهرست کرده و طرح‌هایی را برای توسعه گردشگری در افغانستان ارائه کنند.