پزشکان بدون مرز فعالیتش را در قندوز از سر گرفت

قندوز
توضیح تصویر،

این مرکز درمانی امروز در قندوز آغاز به کار کرد

پزشکان بدون مرز، حدود دو سال پس از بمباران شدن مرگبار بیمارستان آنان در ولایت قندوز در شمال افغانستان، امروز با گشایش یک مرکز درمانی کوچک در نزدیکی همان بیمارستان، فعالیتش را در این ولایت از سر گرفت.

سیلوا دالاتوماسینا، نماینده پزشکان بدون مرز در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این مرکز درمانی کوچک با خدماتی محدود امروز شنبه ۳۱ سرطان/ تیر آغاز به کار کرده است.

او گفت که ساختمان بیمارستان اصلی این نهاد در حال بازسازی است و تا سال ۲۰۱۸ میلادی آماده خواهد شد.

بیمارانی که به این مرکز مراجعه کردند از آغاز به کار این مرکز درمانی شادمان بودند.

به گفته نماینده سازمان پزشکان بدون مرز از طرف‌های درگیر در افغانستان تعهد گرفته که رویدادی مشابه به آنچه در سال ۲۰۱۵ رخ داد، دوباره تکرار نشود.

در حمله هوایی دو سال پیش هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز، دست‌کم ٤٢ نفر کشته شدند.

نیمه شب روز سوم ماه اکتبر سال ۲۰۱۵، هواپیماهای آمریکایی این بیمارستان را بمباران کردند. این هواپیماها در عملیات پشتیبانی از نیروهای افغان که برای بیرون راندن شورشیان مسلح وابسته به گروه طالبان از شهر قندوز می‌جنگیدند، شرکت داشتند.

پژشکان بدون مرز فعالیت خود را پس از آن حمله در ولایت قندوز متوقف کرده بودند.

بعد از بمباران این بیمارستان آمار ابتدایی کشته‌های این حادثه ٣٠ نفر اعلام شده بود اما سازمان پزشکان بدون مرز بعدا گفت که پس از بررسی همه‌جانبه اطلاعات بیمارستان و خانواده‌های بیماران این رقم به ٤٢ نفر افزایش یافته است.

به گفته پزشکان بدون مرز، ١٤ کارمند این نهاد، ٢٤ بیمار و ٤ نفر از اعضای خانواده بیماران در این حمله کشته شده‌اند.

توضیح تصویر،

فعالیت این نهاد در یک مرکز درمانی کوچک آغاز شده است

با این حال پزشکان بدون مرز در آن زمان گفته بود که به دلیل آسیب دیدن بخشی از اطلاعات بیمارستان، مشخص کردن آمار نهایی تلفات این حمله بسیار دشوار است.

دولت آمریکا که رسما مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و گفته بود که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از کماندوهای آمریکایی انجام شد که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می‌جنگیدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز در تماس تلفنی با ژوان لو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از حمله اشتباهی هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان قندوز در آن زمان عذرخواهی کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز بعد از انجام این حمله تقاضای انجام تحقیقات مستقل در مورد این حمله را داشت.

در یکی از درخواست‌ها که با امضای بیش از نیم میلیون نفر از سراسر جهان به کاخ سفید تحویل داده شد، در آن از آمریکا خواسته شده با بررسی مستقل حمله به بیمارستان قندوز موافقت کند.

پزشکان بدون مرز گفته بود که حمله به بیمارستان این نهاد در قندوز می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

منبع تصویر، MSF

توضیح تصویر،

این بیمارستان در حمله هوایی نابود شد