افغانستان: پاکستان به ۷۰۰ هزار مهاجر افغان مدرک مهاجرت می‌دهد

مهاجران افغان در پاکستان
توضیح تصویر،

دولت افغانستان امیدوار است که با قانونی‌شدن اقامت مهاجران افغان در پاکستان مشکلات آنان کمتر شود

دولت افغانستان می‌گوید که دولت پاکستان توافق کرده که میان حدود ۷۰۰ هزار افغان بدون مدرک در آن کشور کارت مهاجرت توزیع کند که با دریافت آن، اقامت شان قانونی خواهد شد. روند ثبت نام این مهاجران ماه آینده آغاز می‌شود.

به گفته حکومت افغانستان، در حال حاضر نزدیک به دو میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کند.

از این میان، بیش از یک میلیون و دو صد هزار آنها دارای مدرک هستند و حدود ۷۰۰ صد هزار دیگر بدون مدرک مهاجرتی زندگی می‌کنند.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران افغانستان می‌گوید این وزارتخانه برای حل مشکلات مهاجران افغان بدون مدرک در پاکستان، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

اقای میاخیل می‌گوید که روند ثبت نام و توزیع کارت‌های مهاجرت در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان، سه روز پیش به صورت آزمایشی آغاز شده، اما توزیع مدارک به طور رسمی در تاریخ ۱۶آگست/اوت سال جاری میلادی شروع می‌شود.

این روند در مدت شش ماه کامل خواهد شد.

وزارت مهاجران افغانستان از تمامی مهاجران بدون مدرک در پاکستان خواسته است تا در روند قانونمندسازی حضور شان در این کشور شرکت کنند. این وزارتخانه می‌گوید در کارت‌های جدیدی که برای افغان‌ها داده می‌شود مدت اعتبار آن ذکر نشده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پاکستان میزبان نزدیک به دو میلیون مهاجر افغان است

در حال حاضر مدت اعتبار مدارک بیش از یک میلیون افغان که در پاکستان با مدرک مهاجرت زندگی می‌کنند، پایان سال ۲۰۱۷ میلادی است. اما در مورد سرنوشت آنها هنوز تصمیم خاصی گرفته نشده است.

به باور برخی کارشناسان، دولت پاکستان همواره از مهاجران افغان به عنوان ابزار فشار سیاسی علیه دولت افغانستان استفاده کرده است. از آزار واذیت مهاجران افغانستان در پاکستان هم بارها گزارش‌هایی منتشر شده است.

چند ماه پیش دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی "بدرفتاری‌های" دولت پاکستان با پناهجویان افغان در این کشور را مورد انتقاد قرار داد و از سازمان ملل متحد و کشورهای کمک‌کننده خواست به پاکستان فشار وارد کنند تا از بدرفتاری و اخراج پناهجویان افغان دست بردارد.

دولت افغانستان امیدوار است که با قانونی‌شدن اقامت مهاجران افغان در پاکستان مشکلات آنان کمتر شود.