دو ولسوالی در ولایت‌های غور و فاریاب به دست طالبان افتاد

مرکز ولسوالی لولاش
توضیح تصویر،

مرکز ولسوالی لولاش که به "کوهستان" هم معروف است، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت

منابع رسمی دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در پی تهاجم گسترده گروه طالبان، مراکز دو ولسوالی در ولایت‌های غور در مرکز و فاریاب در شمال کشور به دست این گروه افتاد.

غلام ناصر خاضع، والی غور، گفت که به دنبال حمله گروه طالبان به مرکز ولسوالی "تیوره"، ساعت ۹ صبح روز یکشنبه (اول اسد/مرداد) به وقت محلی نیروهای دولتی مجبور به عقب‌نشینی شدند و مراکز دولتی به دست طالبان افتاده است.

آقای خاضع افزود که حملات شدید گروه طالبان از ساعت‌های نخست دیشب آغاز شد و صبح امروز مرکز این ولسوالی به دلیل تهاجم گسترده طالبان، نیروهای دولتی نتوانست مقاومت کنند.

والی غور همچنین گفت که طالبان از پارسال چند بار به مرکز ولسوالی حمله کرده بودند و هفته پیش هم حملات شدیدی را علیه نیروهای دولتی سازمان دادند، اما عقب زده شدند.

آقای خاضع گفت که تا حال درباره تلفات این درگیری اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

سقوط ولسوالی لولاش ولایت فاریاب به دست طالبان

از سوی دیگر، عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پلیس فاریاب نیز به بی‌بی‌سی گفته که در پی تهاجم گسترده طالبان طالبان، نیروهای امنیتی ساعت ۲ صبح روز یکشنبه به وقت محلی از مرکز این ولسوالی عقب‌نشینی کردند.

آقای یورش افزود که در حال حاضر نیروهای دولتی در حدود یک کیلومتری مرکز لولاش خط دفاعی گذاشته و نبرد سنگینی بین دو طرف جریان دارد.

سخنگوی پلیس فاریاب همچنین گفت که نیروهای امنیتی فاریاب خواستار اعزام نیروهای کمکی زمینی و هوایی از پایتخت شده و تا ساعاتی دیگر نیروهای تازه‌نفس به این منطقه خواهند رسید.

به گفته او، در نبرد دیشب که از ساعت ۱۰ شب آغاز شد، دو نفر از نیروهای امنیتی کشته و دو سرباز دیگر زخمی شدند. سخنگوی پلیس فاریاب تلفات گروه طالبان را "دهها نفر" خواند.

گروه طالبان هم پیشتر گفته بودند که مرکز ولسوالی لولاش را به تصرف خود درآورده است.

توضیح تصویر،

آقای یورش گفت که تا ساعاتی دیگر نیروهای تازه نفس دولتی به منطقه لولاش خواهند رسید

خبرهای مرتبط

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ولسوالی لولاش که "کوهستان" هم خوانده می‌شود، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت.

طالبان چند بار به این منطقه حمله کردند و در مورد آخر که هفته پیش واقع شد، تلفات قابل توجهی به هر دو طرف نبرد وارد شد.

پلیس فاریاب می‌گوید طالبانی که به لولاش حمله کرده‌اند، دارای منابع حمایتی در ولایت‌های بادغیس، غور و سرپل هستند. در نبرد جاری هم افرادی از این ولایت‌ها به لولاش رفته‌اند.

سخنگوی ولایت فاریاب گفت که در حال حاضر نیروهای دولتی در هشت ولسوالی این ولایت درگیر جنگ با گروه طالبان هستند، اما به جز لولاش، مراکز هیچ‌یک از این ولسوالی‌ها به دست طالبان نیست.

محمدسمیع خیرخواه، رئیس شورای ولایتی فاریاب گفته که قبلا به مقام‌های دولتی هشدار داده بود که ولسوالی لولاش و چهار ولسوالی دیگر در معرض "خطر" قرار دارد، اما مقام‌ها به هشدار او توجهی نکردند.

آقای خیرخواه افزود که درست نیست که دولت در هر منطقه‌ای که با حملات هزار نفری طالبان مواجه است، تنها ۳۰ یا ۴۰ سرباز مستقر کند.

رئیس شورای ولایتی فاریاب تاکید کرد که اگر دولت نیروهای بیشتری به ولسوالی‌های غورماچ، خواجه‌سبزپوش، دولت‌آباد و شیرین‌تگاب نفرستد و تغییری در سیاست‌های خود در این مناطق نیاورد، این مناطق هم "سقوط" خواهد کرد.