والی غور: طالبان زخمی‌ها و کارمندان بیمارستان تیوره را به گلوله بستند

غلام ناصر خاضع، والی غور

منبع تصویر، دفتر مطبوعاتی ولایت غور

توضیح تصویر،

والی غور گفته که دلیل سقوط تیوره به دست گروه طالبان تهاجم گسترده این گروه بود

والی غور در مرکز افغانستان گفته که اعضای گروه طالبان پس از ورود به مرکز ولسوالی تیوره، به بیمارستان این منطقه رفتند و شماری از زخمی‌ها و کارمندان آن را به گلوله بستند.

غلام ناصر خاضع به بی‌بی‌سی گفت که طالبان پیش از ظهر روز یکشنبه (اول اسد/مرداد) در پی عقب‌نشینی نیروهای دولتی وارد مرکز این ولسوالی شدند.

به گفته او، طالبان پس از تصرف مرکز تیوره به بیمارستان آن جا رفتند و شماری از زخمی‌ها داخل بستر و کارمندان بیمارستان را به گلوله بستند.

آقای خاضع افزود که آمار دقیقی تا حال درباره کشته شدگان در این حمله در دست نیست، اما کاربران شبکه‌های اجتماعی شمار قربانیان حمله به بیمارستان و مرکز ولسوالی تیوره را "ده‌ها" نفر خوانده‌اند.

والی غور افزود که بیشتر کسانی که در داخل بیمارستان کشته شده‌اند، غیرنظامی بوده‌اند، اما ممکن است شماری از آنها از نیروهای نظامی نیز بوده باشند.

این مقام دولتی همچنین گفت که گروه طالبان مرکز ولسوالی تیوره را "به آتش کشیده‌اند".

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، دست‌داشتن در این رویداد را رد کرده و گفته است زمانیکه طالبان به منطقه رسیدند "چندین بار ساختمان و اطراف شفاخانه تیوره مورد حملات هوایی قرار گرفت" که نتیجه به شفاخانه نیز آسیبی رسیده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رقیه نائل، نماینده ولایت غور در مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نگرانی از آمار بالای تلفات غیرنظامیان در تیوره بسیار زیاد است.

او افزود که براساس گزارش‌های تایید نشده از منابع محلی در تیوره، آمار تلفات غیرنظامیان تا صدها نفر گفته شده که بیش از چهل نفر آنها در بیمارستان تیوره بستری یا کارمند بوده‌اند.

به گفته خانم نایل، برخی ساکنان محلی به او گفته‌اند که گروه طالبان در خانه‌ها، داخل شهر، بازار، بیمارستان و هر جایی که مردم را دیدند "تیرباران" کردند.

اما غلام نبی یگانه، رئیس اداره صحت/بهداشت غور گفته که در بیمارستان تیوره تنها چند نظامی که در آن جا بستری بودند، کشته شده اند.

والی غور گفته که در نبرد بین طالبان و نیروهای دولتی در جریان حمله طالبان به مرکز ولسوالی تیوره، بیش از ۱۵ نفر از نیروهای دولتی کشته و در حدود همین تعداد دیگر زخمی شدند.

به گفته آقای خاضع، به طالبان هم "تلفات سنگینی" رسیده، اما تا حال شمار آن مشخص نیست.

والی غور گفت که در حال حاضر جنگ در تیوره فروکش کرده است.

منابع گروه طالبان هم در شبکه های اجتماعی گفته‌اند که اعضای این گروه مرکز ولسوالی تیوره را تصرف کرده و مدعی شده‌اند ۴۶ سرباز دولتی را کشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

توضیح تصویر،

هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت مرکز ولسوالی تیوره وجود ندارد، اما کاربران شبکه های اجتماعی وضعیت در آن را وخیم توصیف کرده اند

سخنگوی این گروه از تصرف سه روستای بزرگ در ولسوالی "شهرک" ولایت غور نیز خبر داده، اما منابع دولتی تا حال درباره این ادعای او اظهار نظری نکرده‌اند.

طالبان از یک سال پیش حملات خود به مرکز ولسوالی تیوره را آغاز کردند و در هفته‌های اخیر شدت بخشیدند. هفته پیش هم حملات پرتلفاتی به این مرکز دولتی کردند، اما به گفته والی غور عقب زده شدند.

گروه طالبان در چند منطقه دیگر ولایت غور هم حضور دارند، اما آقای خاضع می‌گوید که غیر از تیوره، دیگر هیچ مرکز دولتی تحت کنترل این گروه نیست.