عبدالله: یک حرکت ممکن است وضعیت افغانستان را برهم بزند

عبدالله عبدالله

منبع تصویر، ABDULLAH ABDULLAH/FB

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان: انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری بدون همکاری مردم و قشر سیاسی ممکن نیست

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان وضعیت این کشور را شکننده خوانده و از رهبران سیاسی خواسته با در نظر داشت "اشتباهات تاریخی" پیامدهای تصامیم و اقدامات خود را بسنجند زیرا "یک حرکت ممکن است اوضاع را برهم بزند."

آقای عبدالله امروز، یکشنبه ۱ مرداد/اسد در دومین نشست "پارلمان جوانان افغانستان" گفت رهبران سیاسی باید متوجه حساسیت وضعیت کشور شوند و نگذارند تا "ادعای شخصی جای مسئولیت‌های بزرگتر" را بگیرد.

رئیس اجرایی افغانستان تصریح کرد که "همه رهبران سیاسی باید به خود بنگرند که چگونه می‌توانیم برای نجات افغانستان کار بهتر و موثر‌تر انجام دهیم".

اظهارات آقای عبدالله -نامزد حزب جمعیت در انتخابات ریاست جمهوری گذشته- در حالی ایراد می‌شود که اخیرا احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان'، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان' شکل داده‌اند.

رهبران این سه حزب هدف تشکیل این ائتلاف را "جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی" خوانده‌اند.

منبع تصویر، ABDULLAH ABDULLAH/FB

'جوانان اشتباهات گذشته تاریخی را تکرار نکنند'

رئیس اجرایی افغانستان با اشاره به "مسئولیت سنگین" جوانان گفت آنها نباید ناکامی و اشتباهات گذشته تاریخی را تکرار کنند:

"افغانستان به یک درخت تنومند می‌ماند که شاخه‌ها و ریشه‌های آن جوانان و کودکان است. این درخت را از هر مرض و آفتی که آن را از پربار شدن، به ثمر رساندن و شاداب شدن باز می‌دارد، دور سازید. تفرقه، نفاق و تبعیض آفت این درخت تنومند است."

آقای عبدالله همچنین تأکید کرد که جوانان حق دارند که از رهبری حکومت وحدت ملی بدون "ترس انتقاد کنند تا ما به رفع کمی و کاستی‌ها بپردازیم".

اشاره آقای عبدالله ظاهرا به تظاهرات شماری از معترضان پس از انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل بود. نیروهای امنیتی افغانستان به روی شرکت‌کنندگان این راهپیمایی اعتراضی که اغلب جوان بودند آتش گشودند که در نتیجه ۷ معترض کشته و دست‌کم ۲۰ تن دیگر زخمی شدند. رئیس‌ جمهوری افغانستان دستور داده دلیل دست به ماشه شدن نیروهای امنیتی بررسی و با عاملان تیراندازی به سوی راهپیمایان "برخورد جدی و قانونی" شود.

توضیح تصویر،

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده برگزار شود

'برگزاری انتخابات شفاف'

رئیس اجرایی افغانستان در بخش از سخنانش به مسأله انتخابات پرداخت و گفت که انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری بدون همکاری مردم و قشر سیاسی ممکن نیست.

او افزود که برای برگرداندن اعتبار دوباره مردم و برگزاری انتخابات سالم براساس معیارهای دموکراتیک نیازمند تصمیم جمعی هستیم؛ زیرا همکاری مردم به معنی کمک به شفافیت، نظارت و مشارکت فراگیر می‌باشد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ با اتهامات شدید تقلب همراه بود؛ در محور اتهامات، ضیا‌ء‌الحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات قرار داشت که در پی این اتهامات مجبور به کناره‌گیری شد. پس از آنکه جنجال‌های انتخاباتی به شدت بالا گرفت، با میانجی‌گری آمریکا، دولت وحدت ملی به ریاست جمهوری اشرف غنی و ریاست اجرایی، عبدالله عبدالله ایجاد شد.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری غنی: افغانستان به تقسیم آباد نمی‌شود بلکه به وحدت ساخته می‌شود

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز ماه پیش در جمع استادان دانشگاه و دانشجویان بر اهمیت حفظ وحدت تاکید کرده بود و گفته بود: "این کشور خانه مشترک همه افغان‌هاست و عزت مردم در اتحاد و مساوات." او از شرکت‌کنندگان خواسته بود: "هرکدام تان زبان‌های ملی افغانستان را یاد بگیرید و هر گوشه افغانستان را از خود بدانید، افغانستان به تقسیم آباد نمی‌شود بلکه به وحدت ساخته می‌شود."

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، هم هشدار داده که بدون تلاش‌ جدی دولت وحدت ملی افغانستان برای گسترش مشارکت سیاسی، افزایش شفافیت و تقویت اعتبار دولت بویژه در بخش امنیتی، این کشور با بحران‌های بیشتری در این فضای "بشدت شکننده" روبرو خواهد شد.