واکنش‌ها به حمله انتحاری در دهبوری کابل

کابل

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در حمله امروز شهر کابل براساس اعلام منابع دولتی دستکم ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی بجا گذاشت

حمله‌ انتحاری ‌کابل که منجر به کشته شدن دستکم ۳۰ نفر و زخمی شدن ۵۰ نفر شد، واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل با نشر خبرنامه‌ای با وحشتناک خواندن این حمله گفته که هدف قراردادن عمدی افراد غیرنظامی براساس قوانین بین‌المللی جنایت جنگی تلقی می‌شود.

در این خبرنامه آمده که یکسال قبل تاریخ دوم اسد/مرداد، مردم شهر کابل شاهد یکی از مرگبارترین حملات تاریخ این شهر بودند و امروز آنها شاهد مرگ افراد بیشتر هستند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در واکنش به حمله انتحاری مرگبار امروز در کابل ضمن محکوم و "جنایت جنگی" خواندن آن، می‌گوید که خشونت‌ها در برابر غیرنظامیان در سراسر افغانستان در افزایش است. این سازمان یکبار دیگر از تمام طرف‌های درگیر جنگ خواسته است تا از هدف قراردادن غیرنظامیان اجنتاب ورزند.

ماموریت "حمایت قاطع" ناتو نیز حمله کابل را محکوم کرده و گفته هدف قرار دادن غیرنظامیان توسط سوی طالبان نشانگر ماهیت اصلی این گروه است. ناتو افزوده که انجام این چنین حملات "تروریستی" تعهد جامعه جهانی در امر مبارزه با "تروریسم" در افغانستان را قویتر می‌سازد.

سفارت آمریکا نیز حمله انتحاری امروز را محکوم و نوشته که این حمله مرگبار بر کارمندان "شجاع" غیرنظامی افغان، نشان‌دهنده بی‌احترامی آشکار به زندگی انسان‌ها و حقوق تمام افغان‌ها برای زندگی مسالمت آمیز و عاری از وحشت است.

در خبرنامه آمده که آمریکا در این لحظه غم‌انگیز در کنار مردم افغانستان می‌ایستد و تعهد خویش را برای کمک به ایجاد یک محیط امن و مرفه در سراسر این کشور تکرار می‌کند.

منبع تصویر، EPA

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن تسلیت به دولت و مردم افغانستان، با خانواده قربانیان این رویداد خوانین ابراز همدردی کرد.

آقای قاسمی گفت: "با وجود اینگونه خشونت‌ها و اقدامات غیرانسانی و وحشیانه توسط گروه‌های افراطی و تروریستی، ملت و دولت زخم دیده افغانستان مستحکم‌تر از گذشته راه خود در مبارزه با افراط گرایی و خشونت را ادامه خواهند داد و در این مسیر سخت ملت و دولت ایران را نیز همچون همیشه در کنار خود خواهند داشت".

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در صفحه رسمی توییترش با ابراز همدردی با مردم و دولت افغانستان این حمله را محکوم کرده‌است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با محکوم کردن این حمله گفته که هدف یک خودرو کارمندان غیر نظامی بوده و مدعی شده که"تروریستان در میدان‌های جنگ، تلفات سنگینی را از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متقبل شده‌اند و با انجام حملات تروریستی، زبونی شان‌را ثابت ‌ساختند."