۱۳۰ نیروی خیزش مردمی در شمال افغانستان تسلیم طالبان شدند

لولاش
توضیح تصویر،

مرکز ولسوالی لولاش که به "کوهستان" هم معروف است، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت

مقام‌های پلیس ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گویند ۱۳۰ نفر از نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی لولاش این ولایت به گروه طالبان تسلیم شدند.

عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پلیس فاریاب به بی‌بی‌سی گفت روز گذشته، پس از سقوط مرکز ولسوالی لولاش، حدود دوصد نفر از نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خیزش مردمی عقب نشینی کرده و در یک قلعه در منطقه خیرآباد سنگر گرفتند.

به گفته او ۱۳۰ نفر از نیروهای خیزش مردمی از این قلعه همراه با مهمات و سلاح خود به طالبان تسلیم شدند.

او افزود که فرمانده ناصر یکی از فرماندهان مشهور نیروهای خیزش مردمی در منطقه نیز همراه با بیست نفر از افرادش از قلعه فرار کردند.

آقای یورش همچنین گفت اما نیروهای باقی‌مانده در قلعه و مشغول جنگ با طالبان هستند.

سخنگوی پلیس فاریاب می‌گوید اکنون جنگ در منطقه جریان دارد و در نتیجه درگیری‌ها امروز چهار جنگجوی طالبان کشته شدند.

به گفته وی، حملات هوایی نیز از روز گذشته در این ولسوالی جریان دارد و تنها روز گذشته در حملات هوایی شش عضو گروه طالبان کشته شدند.

آقای یورش افزود که صدها نفر از نیروهای ویژه امنیتی به ولایت رسیدند اما به دلیل مشکلات در پیاده کردن نیرو در محل که اکنون در محاصره طالبان است، تاکنون به منطقه اعزام نشدند.

توضیح تصویر،

آقای یورش گفت که تا ساعاتی دیگر نیروهای تازه نفس دولتی به منطقه لولاش خواهند رسید

سقوط لولاش

مقامات امنیتی روز گذشته تأیید کردند که ولسوالی لولاش به دست طالبان سقوط کرده و نیروهای امنیتی از مرکز این ولسوالی عقب نشینی کردند.

ولسوالی لولاش که "کوهستان" هم خوانده می‌شود، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت.

طالبان چند بار به این منطقه حمله کردند و در مورد آخر که هفته پیش واقع شد، تلفات قابل توجهی به هر دو طرف نبرد وارد شد.

پلیس فاریاب می‌گوید طالبانی که به لولاش حمله کرده‌اند، دارای منابع حمایتی در ولایت‌های بادغیس، غور و سرپل هستند. در نبرد جاری هم افرادی از این ولایت‌ها به لولاش رفته‌اند.

سخنگوی ولایت فاریاب گفت که در حال حاضر نیروهای دولتی در هشت ولسوالی این ولایت درگیر جنگ با گروه طالبان هستند، اما به جز لولاش، مراکز هیچ‌یک از این ولسوالی‌ها به دست طالبان نیست.